Ons Altın’da Yükselişler Zayıf

Korona virüs salgınına karşı hükümetlerden gelen teşvik paketinin akabinde dün ABD piyasaları günü artıda kapadı. Ayrıca Çin’de açıklanan Mart ayı İmalat PMI verilerinin 52,0 ile beklentilerin oldukça üzerinde açıklanması korona virüsün ekonomiler üzerindeki olumsuz etkisinin hızlı bertaraf edilebileceğine ilişkin kanıyı güçlendirdi. Ayrıca Çin’de yavaşlayan korona virüs salgını vakası sonrasında birçok şirketin üretim sürecini tekrardan başlatmasının veri üzerindeki olumlu etkisinden söz edilebilir. Böylece Avrupa piyasaları da günü pozitif bölgede tamamlarken, Asya piyasalarının da yeni sabaha çoğunluklu olarak pozitif bir seyir ile başladığı görülüyor. Japonya’da ise sanayi üretimi endeksinin düşüş eğilimini sürdürmesinin etkisiyle Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 değer kaybetti.

Geçtiğimiz haftada piyasalarda artan korona virüs tedirginliği Dolar’a olan talebi artırarak nakit tutma ihtiyacının hız kazandığına işaret etmişti. Böylece söz konusu haftada Dolar, Altın gibi güvenli liman talebi ile yükselişlerine oldukça hız kazandırmıştı. Ancak hükümetlerden gelen teşvikler ve merkez bankalarının genişlemeci politikaları sonrasında piyasalarda oluşan normalleşme ile Ons Altın’ın tekrardan küresel risk iştahındaki toparlanmaya bağlı olarak yükselişlerinde bir miktar zayıf kaldığı görülüyor. Dolar endeksi ise kayıplarını bir miktar telafi etme çabasına girerken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 0,7 seviyesine gerilemesinin Ons Altın fiyatlarındaki 1600 seviyesi üzeri görünümün korunmasına yol açtığı görülüyor. 

Korona virüs karnesine bakacak olursak, ABD’de vaka sayısı 140 bini aşarken, ölü sayısı ise 2 bin 513 kişiye ulaştı. Vaka sayısında meydana gelen artış sonrasında ABD Başkanı Donald Trump, korona virüs ile önemli bir yol katettiklerini ve ABD genelinde test edilen kişilerin sayısının 1 milyonu geçtiğini belirterek, virüse karşı zaferi kazanmak zorunda olduklarını ve önümüzdeki 30 günün önemli olduğunu belirtti. 

Bu gelişmelerin akabinde 1625 seviyesi altına sarkma gerçekleştiren değerli metalde yükselişlerin ancak 1650 ana direnci ile hız kazanacağını düşünüyoruz. Emtiada özellikle kritik 1600 bandının aşağı yönlü geçilmesi ile düşüşlerin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1582 desteğine dek sürmesi beklenebilir. Bu hafta tarım dışı istihdam haftası bu nedenle değerli metal tarafında da hareketliliğin artması beklenebilir. Olası bir yukarı yönlü atakta ise Ons Altın’ın 1675 üst direnci üzerine yerleşmesi değerli metali yeni bir yükseliş trendi içerisine sürükleyebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>