Gram Altın’da Rekor Üzerine Rekor

Piyasanın Dolar likiditesi konusunda yaşamış olduğu tedirginlik yön değiştirirken, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde devam eden tansiyon Dolar/TL’de yükseliş ivmesinin korunmasına yol açıyor. Dolar talebindeki normalleşmenin aynı zamanda Ons Altın fiyatlarında da toparlanmayı beraberinde getirdiği görülmekte. Böylece her iki taraftan gelen destekle Gram Altın’ın 342,00 seviyelerine yönelik rekor yükseliş kaydetmesine yol açtığını görüyoruz.

Dolar/TL tarafına bakacak olursak ise yeni haftaya 6,50 seviyesi üzeri görünümle bir miktar yükseliş isteği başlayarak Gram Altın fiyatlarındaki alım potansiyelini desteklediği görülüyor. Korona virüs salgını kapsamında hayatını kaybeden insan sayısında azalış meydana gelmemesi ekonomiler üzerinde oluşacak tahribata ilişkin tedirginliğin artış göstermesine yol açıyor. ABD’de açıklanan zayıf makroekonomik verilerin de Dolar’ın toparlanma hareketinin önüne geçtiği görülmekte. 

Altın fiyatları ise 1640 seviyesine yönelik ataklarında pek fazla kalıcı olamadı. Güvenli limanlara olan talebin bir miktar zayıf kalması değerli metaldeki alım potansiyelinin nispeten hacimsiz kaldığı görülmekte.  Dünya genelinde merkez bankalarından gelen teşvik adımlarının da Altın fiyatlarındaki yükselişi bir miktar zayıflattığı görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde ise yüzde 0,75 ile bir miktar aşağı yönlü ivmelenmenin yaşanması Altın’daki düşüşleri sınırladı. Ancak geçtiğimiz hafta Altın fiyatlarına oluşan yoğun ilginin altın rafinerilerinin virüs salgını nedeniyle kapalı olması ve arz kanallarında oluşan aksaklıklardan kaynaklandığı belirtildi. 

Bu gelişmelerin akabinde gerek Dolar/TL’deki yükseliş eğilimi gerekse Ons Altın fiyatlarındaki kısmi primlenme hareketinin Gram Altın fiyatlarındaki alım potansiyeline hız kazandırdığı görülmekte. Fiyatların özellikle 340,00 direnci üzerine yerleşmesi ile değerli metalin yukarı yönlü trend eğilimine daha da ağırlık kazandırması beklenebilir. Aksi senaryoda ise ani yükseliş eğiliminin bir miktar düzeltmesi niteliğinde oluşabilecek bir kar realizasyonunda ise 325,00 seviyesi değerli metalin ana destek noktası olarak ön plana çıkmakta. Bu seviye üzerinde ise ara destek noktası olarak 334,00 seviyesini takip ediyoruz. Özellikle Gram Altın’ın 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 315,00 desteği ile yön değişimi hareketi içerisine girmesi beklenebilir. Değerli metalde 340,00 seviyesi üzeri atakları ise 350,00 direnci çerçevesinde izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>