Dolar/TL’de 6,50 Seviyesi Üzerine Yönelik Ataklar

Küresel piyasalarda, geçen hafta merkez bankalarından gelen ekonomi teşviklerle birlikte yukarı yönlü eğilim hız kazanırken, endekslerde hafta kapanışı hafif satıcılı bir görüntü ile gerçekleşti. Korona virüs salgınının piyasaların beklentisinin çok üzerinde bir zaman dilimine yayılması küresel ekonomilerde satış baskısına yol açmaya devam ediyor. Böylece ABD ve Asya başta olmak üzere endekslerin yeni haftaya zayıf bir görüntü ile başladığını görüyoruz. Önce Çin sonra italya ve şimdi de korona virüs salgınına yakalanan kişi sayısında yaşanan artışın piyasaları tedirgin ettiği söylenebilir. Diğer taraftan salgının ekonomiler üzerinde etkisi de açıklanan veriler kapsamında hissedilmeye başlandı. Böylece Dolar endeksinin de güçlü duruşuna bir miktar ara vermesiyle Dolar/TL’nin yeni haftaya 6,50 seviyesi altında başladığını görüyoruz. Özellikle ABD’de açıklanan imalat ve hizmet PMI verilerindeki kayda değer geri çekilme hareketi ile beraber işsizlik maaşı başvurularında yaşanan ani artışın Dolar’daki tansiyonu beraberinde getirdiği görülmekte. 

Yurtiçine bakacak olursak, bu sabaha bir miktar zayıf başlayan gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Türk Lirası da hafif baskı altına alınmış bulunmakta. Ülkede korona virüs salgını ile ilgili olarak tedbir önlemleri arttırılmaya devam ediliyor ancak ölüm ve vaka sayısının her geçen gün arttığını görüyoruz. Alınan tedbirler kapsamında ise şehirlerarası seyahatler valilik iznine bağlanırken, tüm yurt dışı uçuşların durdurulduğu açıklandı. Ayrıca birçok sosyal tesis ve piknik alanı kapatılırken, insanların zorunlu olmadıkça sokağa çıkmaması gerektiği tekrardan vurgulandı. Böylece yurtiçinde oluşan korona virüsü salgını riskinin gün içerisinde kurda 6,50 seviyesi üzeri kapanışları desteklemesi beklenebilir. 

Dolar/TL’nin teknik görünümüne bakacak olursak bir süredir yönünü yukarı çevirmiş olan kurda alım potansiyeli 6,50 direnci ile 6,75 seviyesine dek sürebilir. Böylece Dolar/TL’de daha önce rekor olarak nitelendirdiğimiz 7,00 seviyesi üzerine yönelik ataklar oluşabilir. Bu hafta ABD’de tarım dışı istihdam haftası bu nedenle kurda volatilite yüksek olabilir. Özellikle 6,50 seivyesi üzeri kapanışların kalıcı olmaması ihtimaline bağlı olarak oluşabilecek geri çekilme potansiyelini ise 6,25 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>