Sabah Bülteni | 27.03.2020

Küresel Dolara Olan Talep Bugün Artabilir

GÜNÜN GELİŞMELERİ  

TÜRKİYE: Dün yurtiçinde veri akışı sakindi. Bakan Koca dün akşam yaptığı açıklamada ölen sayısının 75’e yükseldiğini vaka sayısının 3.629’a artış gösterdiğini söyledi. Koronavirüs salgınının negatif etkileri dünyada devam ederken Türkiye ekonomik anlamda önlem almaya devam ediyor. Alınan önlemlerin artması ve doların küresel bazda düşüş göstermesi USD/TRY’yi aşağı yönlü baskılamakta. BİST100 endeksi küresel borsaların alımlarını hızlandırmasına ayak uydurarak dün yükseliş kaydetti. Dün açıklamalarda bulunan TCMB Başkanı Uysal, koronavirüsün Türkiye ekonomisi üzerindeki olası olumsuz etkilerini sınırlandırmak için faiz indirimi ile birlikte piyasanın likidite ihtiyacının karşılanması ve firmaların nakit akışının düzenlenmesi amacıyla tedbirler aldıklarını Mart ayı ile birlikte salgının öncelikle dış ticaret, turizm, taşımacılık ve bağlantılı sektörler kanalıyla yurt içinde iktisadi faaliyeti etkilediği görülmektedir dedi.

Bugün yurtiçinde Mart ayına ait Türkiye ekonomi güven endeksi açıklanacak. Koronavirüsün etkisiyle gelecek veride geri çekilme yaşanabilir. Ancak USD/TRY’de özellikle 6.3815’in kırılmasıyla satış baskısı artabilir.

ABD: Dün ABD’de gözler işsizlik başvurularının ne kadar açıklanacağındaydı. İşsizlik başvuruları beklentilerin oldukça üzerinde 3 milyon 283 bin olarak gerçekleşirken bu rakam tarihi rekor olarak kaydedildi. Daha önce Bullard bu konuda işsizliğin yıl sonuna doğru % 30 seviyesine çıkabileceğini ifade ederken ekonominin ne derece kötüleşeceğinin işaretleri de görülmüş oldu. 2019 yılının 4. çeyreğine ilişkin açıklanan büyüme verisi ise beklentiler dahilinde % 2.1 olarak açıklandı. ABD 10 yıllık tahvil faizleri % 0.80 düzeyinde yatay hareket ederken dolar endeksinde gelen verilerin ardından sert düşüş görüldü. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, koronavirüs salgınının  yol açtığı benzeri görülmemiş bozulmaların olduğu ortamda ABD piyasalarını açık tutmak gerektiğine inandıklarını söylerken eğer piyasaların tam zamanlı açık kalamayacakları bir noktaya gelirsek, işlem saaklerini sınırlamayı değerlendirebiliriz dedi. Fed Başkanı Powell yaptığı açıklamalarda mevcut krizin bir ekonomik kriz olmaması nedeniyle zorlandıklarını ancak kredinin akmadığı her sektörde devreye girerek agresif şekilde piyasaya destek olacaklarını belirtirken virüsün kontrol altına alınmasının ardından ekonominin toparlanma yaşayacağının altını çizdi. Ayrıca Powell koronavirüs salgınının ABD’de resesyon oluşturabileceğini ama önceliklerinin virüsün etkilerine karşı ABD halkını ve işletmeleri korumak olduğunu vurguladı.

Bugün ABD’de enflasyonu yakından ilgilendiren aynı zamanda ABD’li vatandaşların ekonomik eğilimine ışık tutan kişisel gelir ve kişisel harcama rakamları takip edilecek. Hem kişisel gelirlerde hem kişisel harcamalarda bozulma yaşanabilir. Kişisel gelirler % 0.4 beklenirken kişisel harcamaların % 0.2 gelmesi bekleniyor. 

EURO BÖLGESİ:  Dün Almanya’dan açıklanan GFK tüketici güveni beklentilerin altında 2.7 puana düşerken Haziran 2009’dan bu yana en düşük veri olarak kaydedildi. Dax gelen veri sonrası önce değer kaybederken daha sonra ABD borsalarına paralel toparlanma gösterdi. Dolara küresel bazda talebin azalması Eur/Usd paritesinde sert alımlara sebep oldu. Avrupa Birliği üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının dün  yaptıkları toplantıda, koronavirüs salgının yol açtığı ekonomik etkilerle mücadele için ortak bir politika üzerinde anlaşmaya varılamadı. Fransa, İtalya ve İspanya liderliğindeki 9 ülkeden gelen, koronavirüs krizinden etkilenen AB ekonomisinin toparlanmasının finansmanı için ortak borçlanma kağıdı ihracı önerisi (koronabond) Almanya ve Hollanda tarafından engellendi.

Bugün Euro Bölgesi’nde veri akışı sakin. Paritede kar satışları görülebilir. 

İNGİLTERE:  Dün İngiltere Merkez Bankası beklenildiği gibi faizlerde ve varlık satın alım programında herhangi bir değişiklik yapmadı. Faizler % 0.10’da varlık satın alım programının ise 645 milyar sterlinde sabit bırakıldı. İngiltere Merkez Bankası yaptığı açıklamalarda Koronavirüsün etkilerinin daha görünür hale geldiğini ve ekonomik aktivitede keskin bir azalmanın büyük olasılık olduğunu, ekonominin uzun vadede zarar görme riskinin yüksek olduğunu söyledi. BOE, birçok sektörde işsizliğin artacağını tahmin etmekte. Eğer ihtiyaç olur ise varlık alımlarını daha da artırmaya hazır olduğunu ifade eden Banka, enflasyonun uzun vadede Sterlin’in ciddi şekilde değer kaybetmesi ile artabilir uyarısında bulundu. Enflasyonun bahar aylarında % 1’in altına düşmesini bekleyen BOE, PMI verilerinin İngiltere’de GSYH’nin kayda değer şekilde daraldığına işaret ettiğini belirtti. 

Bugün İngiltere’de veri akışı sakin. 

PETROL: Dün Uluslararası Enerji Dairesi Başkanı Fatih Birol, koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında 3 milyar kişinin sokağa çıkma yasağı altında olduğu bu dönemde küresel petrol talebinin % 20 oranında düşebileceğini kaydederken petrol fiyatları üzerindeki baskının devam ettiğini gördük. Borsalardaki sert alıma rağmen petrol talebinin düşük kalması petrol fiyatlarını aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor.  Petrol fiyatlarının bir süre 20-40 dolar arasında devam edeceği öngörümüz sürmekte.

Bugün Baker Hughes tarafından ABD’de haftalık petrol kuyu sayıları açıklanacak. Gelecek veri sonrası petrol fiyatlarında volatilite artabilir. 

USD/TRY  

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 6.4200 seviyesinin kırılması halinde önce 6.4470 ve arkasından 6.4680 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 6.3815 seviyesinin kırılması halinde önce 6.3570 ve arkasından 6.3260 desteğine kadar düşüş yaşanabilir. 

EUR/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.1024’ün kırılması halinde önce 1.0984 ve arkasından 1.0940 seviyesine kadar düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 1.1096 seviyesinin kırılması halinde önce 1.1134 ve arkasından 1.1175 direnci test edilebilir.

ALTIN

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 1637 seviyesinin kırılması halinde önce 1657 ve arkasından 1671 direncine doğru alımlar yaşanabilir. Aşağıda ise 1613 desteğinin altında önce 1596 ve arkasından 1579 seviyesine doğru satış yaşanabilir.

GBP/USD

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 1.2179 desteğinin altında önce 1.2124 ve arkasından 1.2055 desteğine kadar düşüşler yaşanabilir. Yukarıda ise 1.2290 seviyesinin üzerinde 1.2351 ve arkasından 1.2507 direnci test edilebilir.

DAX30

Teknik olarak baktığımızda aşağıda 9.832 seviyesinin kırılması halinde önce 9.545 ve arkasından 9.437 desteğine doğru düşüş yaşanabilir. Yukarıda ise 10.126 direncinin üzerinde önce 10.343 ve arkasından 10.674 seviyesine kadar yükseliş görülebilir.

USOİL

Teknik olarak baktığımızda yukarıda 24.49 seviyesinin üzerinde önce 24.93 ve arkasından 25.60 direnci test edilebilir. Aşağıda ise 23.66 seviyesinin altında önce 22.78 ve arkasından 22.22 desteğine doğru düşüş yaşanabilir.  


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>