GBPUSD 1,2250 Ataklarında Başarılı Olabilecek Mi?

İngiltere hükümeti korona virüs salgını kapsamında almış olduğu önlemlere bir yenisini daha ekledi. Hükümet korona virüs nedeniyle ücretsiz izine çıkarılan çalışanlarının sigorta ve emeklilik maliyetlerini karşılayacaklarını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası ise dün açıkladığı para politikası kararı kapsamında faizleri indirme ve varlık alım programında değişikliğe gitme konusunda herhangi bir karar almadı. İngiltere’de korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 578 kişiye ulaşırken, ekonomilere yönelik resesyon riski artış gösterdi. Bugün BBC’den gelen bir habere göre ise İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ının da korona virüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Korona virüsün hız kesmeden artarak devam etmesi ekonomilere ilişkin tedirginlikleri tetiklemeye devam ediyor. Bugün ise Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Euro Bölgesi ve İngiltere ekonomisinin korona virüs salgını etkisiyle bu yıl yüzde 2 daralacağını, 2021’de ise en az yüzde 3’lük bir toparlanma ile yön değiştireceğini düşündüğünü açıkladı. 

ABD tarafına bakacak olursak, korona virüs salgınına ilişkin vaka sayısı İtalya ve Çin’i aşarken, ABD Başkanı Trump sağlık merkezlerine destek amaçlı hastane geminin New York limanına yanaşacağını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ise korona virüsünün ABD’de hızla yayılması üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Xi Jinping, Çin’in salgınla mücadele konusunda uluslararası iş birliğine her zaman hazır olduğunun altını çizdi. 

Bir süredir Dolar’a oluşan talebin artması ile Dolar endeksinde meydana gelen ani yükseliş hareketinin bu hafta ekonomilere yönelik arttırılan teşvik paketi kapsamında bir miktar geri verildiğini gördük. Böylece Sterlin varlıkları gelişmiş ülke para birimleri içerisinde en çok değer kazanan para birimlerinden biri olarak ayrıştı. Böylece 1,2250 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan GBPUSD paritesinde bu seviye üzeri kapanışların 1,25 direnci ile yükselişlere hız kazandırması beklenebilir. Böylece paritede uzun süredir oluşan satış baskısı görüntüsü kayıpların telafi edilmesi hareketi ile yön değiştirebilir. Aşağıda ise paritenin düşüşleri açısından 1,20 desteğini öncelikli olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>