EURUSD’de 1,11 Atakları Başarılı Olacak Mı?

ABD’nin 2 trilyon dolarlık teşvik paketi konusunda uzlaşmaya varması sonrasında piyasalarda artan risk iştahı Dolar fiyatlamaları üzerinde de bir miktar normalleşmeye yol açtı. Piyasalarda korona virüs salgını ile ilgili olarak oluşan tedirginlik Dolar likiditesine yönelik bir endişeyi beraberinde getirmişti. Ancak dünya merkez bankalarından ve hükümetlerden gelen ekonomiyi destekleyici hamlelerin akabinde Dolar endeksi kazançlarını bir miktar geri verdi böylece EURUSD paritesinde 1,1050 seviyesi fiyatlamalar gündeme geldi. 

Dün ABD’de açıklanan korona virüs salgını vakasının 82 bin 179 vakaya yükselerek İtalya ve Çin’deki rakamı aşması sonraında ABD Başkanı Donald Trump, salgınla mücadele kapsamında, ABD donanmasına ait Comfort isimli hastane gemisinin pazartesi günü New York Limanı’na yanaşacağını açıkladı. Diğer taraftan dün açıklama gerçekleştiren Fed Başkanı Powell, korona virüsünün kontrol altına alınmaması durumunda resesyona girebileceklerini ve böylece gerektiği takdirde daha fazla adım atabileceklerini belirtti. Bu gelişmelerin akabinde ABD endeksleri günü oldukça alıcılı bölgede tamamlarken, bu sabah ABD piyasaları da pozitif bir seyir içerisinde yer alıyor. Ancak ABD’de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının korona virüs salgını nedeniyle toplu işten çıkarmalara yol açması sonrasında 3,3 milyon gibi rekor bir seviyeye ulaşması sonrasında bu durum ekonomide yavaş yavaş çatlakların oluştuğuna işaret etti. 

Avrupa tarafında ise ABD’nin teşvik paketine paralel Almanya Başbakanı Angela Merkel 750 milyar euroluk teşvik paketini dün imzaladı. Ayrıca korona virüs salgını ile ilgili olarak Avrupa Birliği Komisyonu’nun aldığı acil tedbirler, Avrupa Parlamentosu tarafından onaylandı. G-20 ülkelerinin liderleri ise gerçekleştirmiş oldukları olağanüstü toplantıda küresel ekonomiye 5 triyon doların üzerinde para enjekte ettiklerini açıkladılar. 

Tüm bu gelişmelerin ışığında Dolar’da geri çekilmeyi fırsata çeviren EURUSD paritesinde yükselişlerin 1,10 seviyesini aşarak 1,1050 direnci üzerine yerleşmesi oldukça olumlu. Özellikle bu seviye üzeri kapanışlar paritede 1,11 direncine yönelik atakları güçlendirebilir ki bu seviye paritede önemli normalleşme seviyesi olarak ön plana çıkmakta. Aksi senaryoda ise paritede 1,10 ana destek seviyesi olarak güncelliğini korumakta.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>