GBPTRY Yükselen Kanalına Geri Dönebilecek Mi?

İngiltere’de ilk etapta bağışıklıkla üstesinden gelinmesi planlanan korona virüs salgınına ilişkin olarak olağanüstü hal ilan edilmesi sonrasında birçok ticaret merkezi kepenk indirdi ve hükümet harekete geçti. İngiltere’de ayrıca bugün insanların korona virüsünü hiçbir belirti göstermeden ya da hafif belirtilerle atlatıp atlatmadıklarını öğrenebilmelerini sağlayacak antikor testlerinin sağlanacağı belirtildi.  Özellikle korona virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerinin sayısının 465 kişiye ulaşmasının İngiltere’de tedirginliği arttırdığı görülüyor. Bu gelişmeler Sterlin tarafında bir miktar tansiyon yaratırken, bugün Şubat ayı perakende satışlar verisi yüzde 0,3 daralma ile paritede aşağı yönlü eğilimi bir miktar tetikledi. Küresel ölçekte Dolar’a olan talebin bir miktar zayıflaması ile Sterlin varlıklarının değer kazançlarını arttırdığı görülmekte. Ancak aynı zamanda gelişmekte olan ülke para birimlerinde de bir güç kazanımının meydana gelmesi ile paritede 7,50 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme geldi. 

Bugün ise bir diğer gelişme İngiltere Merkez Bankası (BOE)’nın gerçekleştirdiği para politikası toplantısıydı. Merkez Bankası faiz oranını yüzde 0,10 ile beklentilere paralel açıklarken, tahvil alım programını 645 milyar sterlin civarında sabit bıraktı. Bu gelişme sonrasında GBPTRY paritesinde yukarı yönlü eğilim bir miktar hız kazanırken, paritenin 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 7,75 direncini aşmakta bir miktar zorlandığı görülüyor. BOE açıklamış olduğu faiz kararı sonrasında İngiltere ve global mali koşulların somut olarak sıklaştığı açıklandı. Ayrıca BOE, para politikasının korona virüs salgınının yayılmasına yönelik ekonomi üzerinde yaratacağı bozucu sonuçları azaltmak için daha geniş politika cevabı verebileceğini açıkladı. Diğer taraftan enflasyonun baharın başlamasıyla yüzde 1,0’in altına gerileyebileceğine yönelik öngörüler paylaşıldı.

GBPTRY paritesinin teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 7,75 direncini aşmasının 7,85 seviyesine yönelik atakları sıklaştırması beklenebilir. Bu kapsamda paritenin ana direnç seviyesi ise 8,00 olarak güncelliğini korumakta. Aksi senaryoda İngiltere ekonomisi üzerinde korona virüs salgını ile oluşabilecek daralma ihtimaline bağlı olarak Sterlin tarafında değer kaybı yaşanabilir. Bu ihtimalde düşüşleri 7,55 desteği çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>