DAX Endeksi 10.000 Direncini Aşabilecek Mi?

ABD Senatosu’nun 2 trilyon dolarlık teşvik paketinde anlaşmaya varması sonrasında küresel piyasalar günü oldukça pozitif bölgede tamamladı. Teşvik paketi kapsamında sağlık merkezlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları gibi yeni sağlık ekipmanları temin edilirken, işletmelerin kredi temini için belli bir miktarda fon yaratıldığı görülüyor. Ayrıca Fed’in sınırsız parasal genişleme programının da küresel risk iştahı üzerinde toparlayıcı etkisi hissedildi. 

Tüm dünya genelinde tedbir önlemleri alınmasına karşın, ABD ve Avrupa’da etkisini sürdürmeye devam eden korona virüs salgını endekslerdeki yükselişi bir miktar baskılasa da dün ABD’de S&P500 ve Nasdaq endeksi günü artıda bitirirken, Nasdaq endeksi günü zayıf bölgede kapadı. Almanya’da ise DAX endeksi yüzde 1,8 yükselişle kayıplarını bir miktar telafi etme yoluna gitti. Diğer taraftan Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ABD bankalarının, korona virüs salgını nedeniyle risk altında olduğunu belirtti. 

Avrupa’da özellikle İtalya tarafında salgının etkisi bir miktar fazla hissedilirken, İspanya’da salgınla mücadele konusunda NATO’ya bağlı Avrupa-Atlantik Afet Yanıt Koordinasyon Merkezi’nden sağlık malzemesi yardımı istediğini duyurdu. Almanya’da ise korona virüs salgınının ülkedeki ekonomik etkisini hafifletmek için 23 Mart’ta Bakanlar Kurulunda kabul edilen önlemler paketinin Federal Meclisten geçtiğini açıkladı. 

DAX endeksinin ayrıntılarına değinecek olursak, endeksin içerisinde yer alan 10 sektörün 8’i günü değer kazanımı ile sonlandırırken, altyapı sektörü günün en çok değer kazanan sektörü oldu. MTU Aero Engines, Adidas ve Wirecard ise endeks içerisinde en çok değer kazanan şirketler oldu. Dün Almanya’da açıklanan İfo İş Endeksi’nde yaşanan daralmanın da Almanya ekonomisine ilişkin resesyon endişelerini tetiklemesi endeksin 10.000 direncini aşmakta zorlanmasına yol açtı. Endeksin 10.000 direncinden yaşadığı dönüşle geri çekilmelerine 9.000 desteği ile hız kazandırması beklenebilir. Ancak küresel piyasalardaki toparlanmanın da desteğiyle 10.000 direncinin aşılması 11.000 seviyesine yönelik atakları beraberinde getirebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>