EURTRY 6,90 Seviyesinden Dönüş Gerçekleşti

Küresel piyasalarda Fed sınırsız parasal genişleme hamlesi ve ABD Senatosu’nun yakın zamanda teşvik paketini duyuracağını belirtilmesi sonrasında endekslerde alım potansiyeli ani bir şekilde hız kazandı. Fed’in bu hamlesi sonrasında Dolar diğer para birimleri karşısında değer kayıplarını arttırırken, ABD’de İmalat ve Hizmet PMI rakamında meydana gelen daralma ile bu kayıplar derinlik kazandı. Böylece Euro para biriminde oluşan değer kazanımı ile paritede 7,00 seviyesine yönelik ataklar korunmaya devam ediyor. Özellikle Fed’in korona virüs salgını nedeniyle piyasaları desteleyici hamlelerini arttırması gelişmekte olan ülkeler üzerinde de bir rahatlama yaratırken, Türk Liras’nın bir miktar değer kazanımı içerisine girdiği görülmekte. 

Avrupa’da korona virüs salgınına ilişkin artan vaka sayıları endişelerin canlı tutulmasına yola açarken, İtalya’da yeni vaka sayısının  bir miktar yavaşlaması Euro ve Avrupa endeksleri üzerinde pozitif fiyatlama yarattı. Korona virüs salgınının makroekonomik veriler üzerinde de etkisinin hissedilmeye başlanması ile dün Euro Bölgesi’ne ilişkin hem imalat hem de hizmet Mart ayı bileşik PMI verisinde 51,6’dan 31,4 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketi oluştu. Euro Bölgesi iş aktivitesinin Mart ayında beklentilerden önce yaşamış olduğu çöküş korona virüs etkisinin çok daha derin olabileceğine işaret ediyor.  Bugün ise bir diğer gelişme Almanya Mart ayı ifo iş endeksi ise 86,1 ile beklentilerin oldukça altında geldi. Böylece Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin oluşan resesyon riskinin hala masada yer alması Euro tarafındaki tansiyonu tetiklemeye devam ediyor. 

Yurtiçine bakacak olursak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önderliğine korona virüs salgını süreci tedbirli bir şekilde atlatılırken, Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde pozitif bölgeye yerleştiği görülmekte. EURTRY fiyatlamalarına baktığımızda, 6,90 seviyesinden gelen dönüşlerin 7,00 direnci üzerine yerleşmesi durumunda alımların kademeli olarak 7,10 ve 7,20 direnç seviyeleri ile hız kazanması beklenebilir. Olası bir Türk Lirası baskısında ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,80 desteği güncelliğini korumaya devam ediyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>