BİST100’de Toparlanmalar Sürecek Mi?

Koronavirüs salgınının ekonomiler üzerindeki etkisini azaltmak için merkez bankalarından gelen destek hamleleri sonrasında dün piyasalarda toparlanma hareketi gerçekleşti. Özellikle Fed’in almış olduğu sınırsız varlık alım programı sonrasında ABD Senatosu’na yönelik teşvik paketine ilişkin oluşan beklentiler ile S&P500 endeksinde yüzde 9,4, Dow Jones endeksi ise yüzde 12,0 ve Nasdaq endeksi yüzde 8,1 oranında değer kazanımı elde etti. Özellikle ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yaklaşık 2 trilyon dolarlık ekonomi teşvik paketinde uzlaşmaya yaklaşıldığını belirtmesi sonrasında endekslerdeki primlenme hareketi artış gösterdi. Çin yönetimi ise dün korona virüs salgını vakasında yaşanan azalış sonrasında 23 Ocak’tan bu yana giriş ve çıkışlarını yasaklandığı Wuhan için karantinanın ve seyahat yasaklarının 8 Nisan tarihinde kaldırılacağını açıkladı. Böylece bu sabah ise Asya piyasaları artıda, ABD vadelilerinde ise bir miktar kar satışı oluştuğunu görüyoruz. Bu gelişmelerin akabinde yüzde 6’ya varan oranda toparlanma hareketi içerisine giren endeksin bu sabaha da bir miktar alıcılı başlaması beklenebilir. Bir diğer önemli gelişme ise Tokyo Olimpiyatları’nın 1 yıl süreyle ertelenmesi oldu. 

Fed’den gelen parasal genişleme hamlesi sonrasında Dolar likiditesine yönelik tedirginlik azalırken, Dolar/TL’de 6,45 seviyesi altına varan oranda geri çekilme hareketi oluştu. Dolar’ın kazançlarına ara vermesi gelişmekte olan ülke para birimlerinin bir miktar nefes almasına yol açtı. Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 343 yeni vaka tespit edilmesiyle korona virüse yakalanmış toplam 1.872 kişiye ulaşıldığını ve toplam can kaybının 44 kişiye ulaştığını belirtti. Ülke genelinde arttırılan tedbir önlemleri ile hastalığın yayılma hızında meydana gelen yavaşlamanın da gerek Türk Lirası gerekse BİST100 endeksi üzerinde pozitif yansımaları hissediliyor.

BİST100 endeksinin teknik görünümüne bakacak olursak, dünya genelinde artan risk iştahı ile 83.150 desteğinden dönüş gerçekleştiren BİST100 endeksinin 90.000 seviyesine yönelik atak içerisine girdiği görülüyor. Endeksin özellikle bu seviye üzeri kapanışlarında 95.000 ve 100.000 direnç seviyeleri ile yükselişlerini 50-100 günlük üssel hareketli ortalamaların kesişme noktası olan 105.750 direncine dek sürdürmesi beklenebilir. Ancak olası bir geri çekilme potansiyelinde ise ilk olarak 85.000 desteği altı kapanışları takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>