Fed Hamlesi Ons Altın’da Yükselişleri Tetikledi

Dünyada korona virüs salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 16 bin 500 kişiyi aşarken, korona virüs yüzünden en fazla can kaybı yaşanan ülke ise 6 bin 77 kişi ile İtalya oldu. Bu sıralamayı Çin, İspanya ve İran ülkelerinde yaşanan can kayıpları sırasıyla takip etti. Korona virüsün insan hayatını hala tehdit ediyor oluşu piyasalardaki risk iştahını zayıflatmaya devam ediyor. Ancak dün Fed’den gelen sınırsız parasal genişleme kararı sonrasında endekslerde kısa vadeli bir toparlanma hareketi oluştu. Özellikle ABD’den korona virüs salgınının ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkiye istinaden gelecek olan teşvik paketinin belirsizlik göstermesi piyasaların yönünü aşağı çevirmesine neden oluyordu. Böylece ABD’de endeksler günü satıcılı bölgede tamamladılar ancak bu sabah ABD vadelileri ve Asya piyasaları bir miktar toparlanmış gözüküyor. Fed’in hamlesiyle ile Dolar varlıklarındaki değer kazanım hareketinin de bir miktar zayıfladığı söylenebilir. Bir süredir artan salgın endişelerin piyasalarda nakit tutma ihtiyacını beraberinde getirmişti. Böylece likidite artan likidite sıkıntı ile Dolar’a olan talebin arttığını görmüştük ancak dün Fed’in piyasaları destekleyici tavrı Dolar tarafındaki senaryonun bir miktar değişmesine yol açtı. Bu bilgiden hareketle Ons Altın fiyatlarının da 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1575 direncini zorladığını görüyoruz. 

Avrupa tarafında ise, kamu harcamalarını sınırlandıran kurallar askıya alınırken, Almanya’da Merkel hükümeti, korona virüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmaya yardımcı olmak için 750 milyar Euro’luk yardım paketini ve 156 milyar Euro’luk ek bütçeyi onayladığını açıkladı. İngiltere’de ise sokağa çıkmaya sınırlandırılma getirilirken, market ve eczaneler dışında tüm işletmelerin kapatılmasına karar verildi. Bir diğer olumsuz gelişme ise Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)’nün salgın nedeniyle bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 2,6’dan yüzde eksi 1,5’e düşürmesiydi. Tüm bu gelişmeler korona virüs salgını etkisinin masada kalmasına yol açarken, merkez bankalarından gelen destekleyici hamlelerin piyasaların nefes almasına yol açtığı görülüyor.

Ons Altın fiyatlarının teknik görünümüne bakacak olursak ise, fiyatların 1575 seviyesi üzerine yerleşmesi ile alım potansiyelinin artarak devam etmesi beklenebilir. Bu eğilimde ise ana direnç noktası olarak Fibonacci düzeltme seviyelerinin de bize işaret ettiği 1600 direncini takip ediyoruz. Olası bir gevşeme hareketinde ise 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1500 desteği öncelikli olarak izleniyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>