Dow Jones Endeksi Üzerinde FED Etkisi Sürer Mi?

Küresel endekslerde Beyaz Saray’ın korona virüs salgını nedeniyle ekonomiyi desteklemek amacıyla sunacağı teşvik programı konusunda uzlaşmaya varamaması sonrasında satış baskısı derinleşmişti. Böylece S&P500 endeksi yüzde 2,9 oranında değer kaybederken, Dow Jones endeksi yüzde 3,04’lük bir kayıpla günü sonlandırdı. Nasdaq endeksi ise diğer endekslere nazaran yüzde 0,3 kayıpla bir miktar ılımlı düşüş sergiledi. Ancak dün Fed’in “sınırsız” parasal genişleme adımı sonrasında endekslerde bir miktar toparlanma hareketi meydana geldi. 

Fed, korona virüs salgınının ekonomi üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla hazine tahvili ve konut kredisine dayalı menkul kıymet alacağını belirtti. Ayrıca yeni programlar kapsamında çalışanlar, tüketiciler ve işletmelere kredi akışının destekleneceğini dile getirdi. Fed’in parasal genişleme adımına karşın, Senato’ya sunulan 2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketinin engellenmesi ve Uluslararası Finans Enstitüsü’nün salgın nedeniyle bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 2,6’dan eksi yüzde 1,5’e düşürmesi endeksler üzerinde zayıflığın önüne geçemedi. Ancak bugüne baktığımızda vadelilerde bir miktar yükseliş hareketinin doğduğu görülmekte.

Dow Jones endeksinin içeriğinde ise enerji sektörü yüzde 7,01 ile en çok değer kaybeden sektör olarak dikkat çekerken, sağlık sektörü yüzde 6,1 kayıpla bu düşüşü takip etti. İletişim sektörü ise yüzde 1,2 kayıpla endeks içerisinde en pozitif görünüm sergileyen sektör olarak ayrıştı. Şirket bazında bakacak olursak, Boeing ve Home Depot hisseleri günün değer kazanını olarak endeks performansını pozitif yönde tetikledi. Diğer taraftan UnitedHealth, McDonald’s ve Visa hisseleri endeksi aşağı yönlü tetikleyen kaybın en çok olduğu şirketler olarak yer aldı.  

Dow Jones endeksinin teknik görüntüsüne bakacak olursak, 29.568 seviyesinden gelen düşüşlerin 18.591 desteğine varan geri çekilmeyi beraberinde getirdiği görülmekte. Vadeli görünümde 19.500 seviyesine yönelik atak içerisinde yer alan endeksin toparlanma potansiyelinin devamında 20.000 direnci üzeri kapanışları izliyoruz. Özellikle bu seviye üzeri kapanışlar endeksin 22.470 direnci ile yükselişlerine hız kazandırmasını olanaklı kılabilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>