Gram Altın’da 306,00 Seviyesinden Dönüş Gerçekleştirdi

Geçtiğimiz haftayı zayıf geçiren Ons Altın fiyatları, Gram Altın yükselişleri üzerinde zayıflatıcı etkiye yol açarken, Dolar/TL bu sabaha yukarı yönlü eğilimine hız kazandırarak başladı. Küresel endekslerde satıcılı görünüm korunmaya devam ediyor ancak Ons altın’da ani fiyat hareketliliği yaşandığı görülmekte. Dünya genelinde virüs salgını ile oluşan resesyon beklentisi güvenli limanlara olan talebi arttıracakken, Dolar likiditesinin azalması ile artan nakit ihtiyacı piyasalarda tedirginlik  yaratarak Ons Altın’dan çıkışların yaşanmasına neden oluyor. Korona virüsü salgınının ekonomiler üzerinde yarattığı olumsuz etkinin de BOE, ECB ve FED’den gelen hamleler ile desteklenmesinin oldukça kısa süreli rahatlamaya yol açtığı görülüyor. Bu gelişmelerin akabinde kazançlarında kalıcı olamayan Ons Altın fiyatları Gram Altın yükselişleri açısından baskılayıcı unsur olmaya devam ediyor. Ancak yeni haftaya Ons Altın fiyatlarının bir miktar toparlanma hareketi içerisinde başladığı görülmekte. 

Yurtiçinde artan vaka ve ölüm sayısı ile beraber tedbir önlemleri hız kazanırken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mümkün olduğunca çok sayıda test yapıldığını ve tedavi altına alınan her hastayla salgının önünü kesmiş olduklarını açıkladı. Ancak Dolar’ın küresel görünümde değer kazançlarını arttırması ile gelişmekte ülke para birimleri üzerinde oluşan tansiyon bugün kurun 6,60 seviyesi üzerini test etmesine yol açtı. Kurda meydana gelen soluksuz yükselişin akabinde ise Gram Altın fiyatlarında da 306,00 seviyesinden gelen dönüşle 320,00 noktasına varan oranda yükselişlerin gerçekleştiği görülmekte. 

Dolar varlıklarına olan talebin, satış baskısına devam endekslerin etkisiyle artış göstermesi ile Altın fiyatları bir miktar daha yükselişlerinde sınırlı kalabilir. Ancak Gram Altın tarafında etkili olan kur etkisiyle fiyatların 320,00 seviyesi üzerine taşınması pozitif. Özellikle Gram Altın fiyatlarında 330,00 direncinin geçilmesi ile yükselişler daha önce test edilen rekor seviye 340,00 noktasına kadar sürebilir. Böylece değerli metalde daha önce test edilmemiş seviyelere yönelik ani yükselişler yaşanabilir. Aksi senaryoda Ons Altın fiyatlarındaki zayıflığın artmasına bağlı olarak Gram Altın fiyatlarında oluşabilecek geri çekilmelerde ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 310,00 desteği öncelikli olarak takip edilebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>