GBPUSD’de 1,15 Seviyesinden Kritik Dönüş

Tüm dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle önemli tedbir önlemleri alınırken, İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ülkede koronavirüsle mücadele kapsamında ilk olarak ‘sürü bağışıklığı’ uygulamasını destekleyeceklerini belirtmişti. Ancak dün beklenmedik bir hamle ile İngiltere Merkez Bankası faizleri 15 baz düşürürken, varlık alım programını 200 milyar sterlin civarında arttırma kararı aldı. İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise sosyal ortamlardan uzak durulması gerektiğini ve seyahatlerin iptal edilmesi konusunda tavsiyelerini belirtti. Ayrıca Johnson, halkın verilen tavsiyelere uyması durumunda korona virüs salgınında durumun 12 haftada tersine çevrilebileceğini dile getirdi. İşletmelere “Çalışanlarınızın arkasında durun, biz de sizin arkanızda duracağız.” mesajı veren Johnson, ayrıca bir destek paketi daha açıklayacaklarını belirtti. İngiltere’nin de diğer ülkelere benzer tedirginlik durumunu artırarak önlem paketi alması sonrasında Sterlin varlıkları üzerinde değer kayıpları arttı. Ayrıca Dolar likiditesinin azalması ile beraber Dolar varlıkları üzerinde oluşan değer kazanımı GBPUSD paritesinde 1,15 seviyesine yönelik aşağı yönlü atakları beraberinde getirdi. 

İngiltere’de son 24 saatte 40 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam ölü sayısı 144’e ulaşırken, vaka sayısı da 643 artarak 3 bin 269 kişiye yükseldi. Öte yandan Londra’yı terk ederek Windsor Kalesi’ne giden 93 yaşındaki Kraliçe 2. Elizabeth yazılı açıklamada bulunarak büyük bir endişe ve belirsizlik dönemine girildiğini, halktan tavsiyelere uymasını beklediğini belirtti. Bugün ise İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Bankacılık Düzenleme Kurumu (PRA) koronavirüs salgını nedeniyle ülkenin ana finans kurumlarının kredi vermeye odaklanmalarını sağlamak için stres testini bu yıl için iptal ettiğini duyurdu. 

ABD tarafına bakacak olursak, Dolar endeksi 3 yılın zirvesinde değer kazanımı içerisine girerken GBPUSD paritesi yoğun satış baskısı altında kaldı. Ancak bugün itibariyle Dolar’ın ABD tarafında korona virüs salgının ekonomik veriler üzerinde hissedilmesi ile bir miktar kazançlarına ara verdi. Böylece paritede 1,1750 seviyesi üzerine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşti. Paritede özellikle alımların 1,20 direnci ile artarak hız kazanması beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>