EURUSD Paritesi 1,08 Üzerine Tırmanabilecek Mi?

ECB dün açıkladığı 750 milyar euroluk ek teşvik paketi sonrasında piyasalar bir miktar nefes alırken, Dolar’ın 3 yılın zirvesinde elde ettiği kazançlar ile EURUSD paritesi 1,08 seviyesi altına varan oranda geri çekilme hareketi yaşadı. Euro Bölgesi ekonomisine yönelik tedirginlik ayrıca ECB’nin korona virüs salgınından en çok etkilenen İtalya’ya yönelik destekleri sonrasında bir miktar hafiflerken, dün Almanya Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) Başkanı Clemens Fuest ise Almanya ekonomisinin bu yıl yüzde 6 gibi ciddi bir oranda daralma yaşayacağını öngörmesi sonrasında Euro varlıkları üzerinde değer kayıpları arttı. Avrupa Komisyonu dün ayrıca Brexit sonrasındaki ilişkiler konusunda AB-İngiltere müzakerelerinin mevcut döngüye rağmen ileriye taşınacağını açıkladı. 

Fed ise dün küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için 9 büyük merkez bankasıyla yeni swap hatları oluşturma kararı aldığını açıkladı. ABD Hazine Bakanı Mnuchin, korona virüs salgınının ekonomi üzerinde yaratacağı olumsuz etkiye ilişkin şirketlerin kredi ödemeleri konusunda sıkıntı yaşamayacağını düşündüklerini açıkladı. Hükümet desteğinin sağlanması konusunda vaktin geldiğini açıklayan Mnuchin, ekonominin ikinci çeyrekte gerileyeceğini ancak üçüncü çeyrekte toparlayacağını düşündüğünü dile getirdi. 

ABD verilerine bakacak olursak ise, Philadelphia Fed İmalat Endeksi Mart ayında 12,7 oranında daralma göstererek beklentilerin çok altında geldi. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 281 bin kişi seviyesine yükselerek ekonomiye dair oldukça negatif bir resim çizdi. Bu veriler sonrasında Dolar endeksinde kısa vadeli bir geri çekilme hareketi doğmuş olsa da endeksin genel hatlarıyla yukarı yönlü eğilimini korumaya devam ettiği görülüyor. Böylece EURUSD paritesi üzerinde devam eden Dolar baskısı ile paritenin 1,08 seviyesi altındaki görünümünü korumaya devam ettiğini görüyoruz. 

EURUSD paritesinin teknik görünümünde fiyatların 1,08 seviyesi altında seyretmesi kademeli olarak 1,0750-1,0700 desteklerine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Özellikle bu sabah 1,0680 desteğinden gelen dönüşlerin paritede bir miktar toparlanma hareketi yarattığı görülmekte. Ancak 1,0750 desteğinden meydana gelebilecek bir dengelenme hareketinde ise 1,08 ilk geçiş noktası bu seviye üzerinde ise 1,09 direncini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>