GBPTRY’de Yön Değişiyor Mu?

İngiltere koronavirüs salgını ile ilgili olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini ana çözüm olarak sunarken, bugün ülke genelinde okulların kapatılmasına karar verildi. Dünya genelinde artan tedbir önemlerine rağmen İngiltere’de hala olağanüstü hal ilan edilmemesi Sterlin varlıkları üzerinde tansiyon oluşturuyordu. Özellikle merkez bankalarından gelen faiz indirim ve teşvik programlarına istinaden geçtiğimiz hafta İngiltere Merkez Bankası (BOE) da faizlerde 50 baz puan indirime gitmişti. Bugün ise ECB tarafından gelen teşvik alım programı da Euro Bölgesi ekonomisine ilişkin oluşan tedirginliğin bir miktar zayıflamasına yol açtı. Ancak dünya genelinde devam eden koronavirüs salgını endişeleri endeksleri değer kaybına uğratmaya devam ediyor. Dolar varlıklarının likiditesine ilişkin artan talep ile ise Dolar endeksi 100,00 bandını aşarak 3 yılın zirvesini test etti. Böylece Sterlin varlıkları üzerinde oluşan değer kaybı GBPTRY’de 7,50 seviyesine varan oranda geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Ancak Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde değer kayıplarını bir miktar sınırlaması ile paritedeki geri çekilme potansiyelinin arttığı görülüyor. 

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi verilerine göre, ülkede son 24 saatte 33 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 104’e ulaştı. Salgın teşhisi konulan kişi sayısı da 676 artarak 2 bin 526 kişiye yükseldi. Toplumsal bağışıklılık kazanılması için virüsün kontrollü bir şekilde yayılması stratejisini içerisinde yer alan İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, halkın sosyal alanlardan uzak durması gerektiğini ve seyahatlerden kaçınmaları gerektiği konusunda tavsiyede bulundu.

Yurt içine bakacak olursak, koronavirüsü bulaşan kişi sayısı 191 kişiye ulaşırken, hayatını kaybeden kişi sayısı şuan için 2 kişi ile sınırlanmış durumda. Ancak tedbir önlemleri alınmaya devam ediliyor ve perakendecilik sektörünün kepenk kapatması ile durum bir miktar daha izole altında alınmış görünüyor. Bu gelişmelerin akabinde Türk Lirası, Sterlin varlıklarına karşı güçlü duruş içerisinde yer alıyor. GBPTRY’de fibonacci düzeltme seviyesi olan 7,58 direncini aşması ile paritede yeni bir alım potansiyeli tetiklenebilir. Bu hareketin devamında 7,90 seviyesi bir sonraki hareket alanı olarak takip ediliyor. Aşağı yönlü eğilimin devamını ise 7,20 desteği çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>