DAX Endeksi Kayıplarını Telafi Edemedi

Dünya genelinde koronavirüsüne karşı sıkı önlemler alınmaya devam edilirken, merkez bankalarından gelen teşvik paketleri piyasaları kısmi oranda da olsa desteklemeye devam ediyor. Ancak virüse karşı hala somut bir çözüm elde edilemezken, dün ABD dahil tüm endekslerde satış baskısı yoğunluklu olarak hissedildi. Bugün ise ABD vadelileri yüzde 4’e yakın oranda değer kaybı içerisinde yer alırken, Asya piyasalarında da satıcılı bir seyir hakim. Avrupa tarafının geneli ise satıcılı seyrini korurken, DAX endeksi yüzde 5,6’lık bir kayıpla günü sonlandırdı. Endeks içerisinde yüzde 9,4 oranında değer kaybı yazan sanayi sektörü endeks performansını en kötü etkileyen sektör olarak ön plana çıkarken,  altyapı sektörü yüzde 1,1 kayıpla en az değer kaybeden sektör olarak ayrıştı. Endekste yer alan 27 hisse günü zayıf bölgede tamamlarken, sadece 3 hisse senedi üzerinde değer kazanımı meydana geldi.

Merkez bankalarının ekonomilerini destekleyecek teşvik paketlerini açıklamalarına rağmen piyasalardaki risk iştahının toparlanmada zayıf kalması sonrasında dün ECB ani bir telekonferans toplantısıyla  750 milyon Euro’luk acil tahvil alım programı başlattığını duyurdu. ECB ayrıca salgından maddi manevi en çok etkilenen İtalya için ise İtalya tahvillerinden alarak istikrarı sağlama yönünde hamlede bulundu. Ayrıca Avrupa tarafında korona virüs salgınına ilişkin sıkı tedbir önlemleri alınmaya devam ederken, Avrupa sınır kapıları kapatıldı.

Diğer taraftan Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), koronavirüs salgınının küresel bir ekonomik krizi beraberinde getirebileceğini açıklaması ve virüs salgını nedeniyle dünya genelinde yaklaşık 25 milyon kişinin işinin kaybedebileceğini açıklaması oldukça önemliydi ve bu açıklama sonrasında endekslerdeki satış baskısı derinleşti. 

Bu gelişmelerin akabinde satışlarına hız kazandıran DAX endeksinin düşüşlerini 8.400 seviyesine dek sürdürdüğü görülmekte. Önemli bir kırılım noktası olan 10.000 seviyesinin de aşağı yönlü geçilmesi ile düşüşlerine hız kazandıran endekste şuan için herhangi bir toparlanma ibaresi gözükmüyor. Özellikle endekste oluşabilecek ilk toparlanma hareketini 9.000 direnci üzeri kapanışlarla izliyoruz. En son 2013 yılında test ettiği seviyelere gerileyen endeksin düşüş potansiyelini ise 8.000 desteği ile arttırması beklenebilir. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>