EURTRY’de Yukarı Yönlü Ataklar Korunuyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz hafta yapmış olduğu açıklamada korona virüs salgınının yayılmasının Euro Bölgesi büyümesine oldukça olumsuz etkisi olduğunu belirtmesi sonrasında Euro varlıkları üzerinde kısa süreli bir tansiyon oluşsa da bu etkinin fiyatlamalar üzerindeki tesiri sınırlı kaldı. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen ECB ait yılın ikinci toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarında değişikliğe gidilmezken, ECB yıl sonuna kadar geçici 120 milyar Euroluk ek varlık alımı yapacağını açıkladı. Korona virüs salgınından dolayı ECB ayrıca Euro Bölgesi büyüme görünümünü bu yıl ve gelecek yıl için aşağı yönlü revize etti ancak enflasyon beklentisini sabit bıraktı. Ayrıca ECB, şirketlerin korona virüs kriziyle mücadelesine yardımcı olmak için tasarlanan 109,1 milyar euro’luk (120,3 milyar dolar) kredi sağlayacağını duyurdu.  

ECB Başkanı Lagarde, özellikle petrol fiyatlarında meydana gelen sert düşüşün enflasyon görünümü için aşağı yönlü ciddi bir risk oluşturduğuna dikkat çekerken, para politikası ile ekonomiyi güçlendirmek için teşviklere ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Ayrıca Lagarde korona virüsün devam etmesi halinde Euro Bölgesi ekonomisinde yüzde 5’lik bir oranda daralma yaşanabileceğinin altını çizdi. 

Korona virüs salgınının ekonomi üzerinde yaratacağı tahribata karşılık olarak Fed’in iki kez olağanüstü toplantı gerçekleştirerek faizleri indirmesine karşın, Lagarde faizlerde alt sınırda olmadıklarını eğer faiz indirimine ihtiyaç olursa bu durumu değerlendirebileceklerini açıkladı. Bu durum Euro tarafındaki güçlü duruşu tetiklerken, EURTRY paritesinde 7,20 seviyesine yönelik atakları beraberinde getirdi. 

Yurtiçi fiyatlamalara bakacak olursak ise korona virüsünden bir kişinin hayatını kaybetmesi Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyonu arttırırken, ülke genelinde alınan tedbir önlemleri fiyatlamalar üzerinde hareketlilik yaratmaya devam ediyor. Ayrıca TCMB’den gelen 100 baz puanlık ani faiz indirim kararının da paritedeki yükselişlere hız kazandırdığı görülmekte. 

EURTRY paritesinin teknik görünümünde ise, fiyatların 7,20 seviyesi üzerini test etmesi durumunda yükselişler Fibonacci düzeltme seviyesi olan 7,25 direncine yönelik atağa geçebilir. Bu seviye ile beraber daha önce rekor seviyelere işaret eden 7,50 seviyesinin gündeme geldiğini görebiliriz. Ancak 7,20 direncinden gelebilecek bir dengelenme hareketinde ise 7,00 seviyesi ana destek noktamız olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>