BİST100 Endeksi 90 Bin Seviyesi Üzerine Yerleşebilecek Mi?

Küresel piyasalarda artarak devam eden korona virüs riski ekonomiler tarafında tedirginlik oluşturmaya devam ederken, dün BİST100 endeksi günü yüzde 1,3 düşüşle 86 bin 777 seviyesinde kapadı. ABD piyasaları 1987 yılından bu yana en kötü gününü yaşarken, dün bir miktar toparlanma hareketi içerisine girdi. ABD Başkanı Trump korona virüs salgınına ilişkin tedavi yönteminin elde edilmesinin Temmuz veya Ağustos ayını bulabileceğini açıklaması piyasalarda satış dalgasına yol açmıştı. Ancak dün Trump yönetiminin 1 Trilyon Dolarlık bir miktar açıkladığı mali teşvik paketi sonrasında ABD endekslerinde toparlanma gerçekleşti. S&P500 endeksi yüzde 6,2, Dow Jones endeksi yüzde 5,2, Nasdaq endeksi yüze 6,2 artış ile günü sonlandırdı. Böylece BİST100 endeksinin de yeni güne bir miktar toparlanma hareketi ile başladığını görebiliriz. Ancak yeni sabahta ABD vadelileri bir miktar zayıf, Asya piyasalarında ise pozitif bir görüntünün hakim olduğunu belirtelim. Diğer taraftan korona virüs kaynaklı vaka sayısında meydana gelen artışla Avrupa Birliği dün sınırlarını yabancılara kapattığını açıkladı. 

Yurtiçine bakacak olursak, korona virüs salgını ile ilgili olarak tedbir önlemleri alınmaya devam ederken, dün ilk ölüm vakasının yaşanması ile BİST100 endeksi üzerinde tansiyon bir miktar artabilir. Sağlık bakanı tarafından kısa süreli aralıklarla korona virüs salgını ile ilgili olarak açıklamalar devam ederken, bugün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklama gerçekleştirecek olması piyasalar açısından önemli. Özellikle olası bir ekonomik tedbir kapsamında açıklanacak olan teşvik paketi piyasaların bir miktar nefes almasına yol açabilir.  Dolar/TL tarafına bakacak olursak ise dün TCMB’den gelen beklenmedik 100 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında 6,50 seviyesine yönelik ataklar gündeme gelse de gün sonunda 6,39 seviyesine varan bir gevşeme hareketi içerisine girmişti. Ancak yeni günde 6,43 seviyesi üzerinde fiyatlanan kurun endeks yükselişlerini bir miktar baskılayıcı unsur oluşturduğunu söyleyebiliriz. 

Teknik görüntüde ise endeksin 82.000 seviyesine dek yaşadığı düşüşlerinde 86.000 seviyesi üzerinde dengelenme hareketi içerisine girmesi halinde 90.000 direncine yönelik ataklar içerisine girmesi beklenebilir. Özellikle bu seviye üzeri kapanışların yaşanması ile endekste alımların 95.000 direncine dek sürdüğünü görebiliriz. Ancak aksi senaryoda küresel piyasalarda devam eden korona virüs tedirginliğinin olası bir 85.000 desteği altı kapanışta dip noktası olan 82.000 desteği ile yeni bir satış dalgasına yol açması muhtemel görünüyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>