Günün Kaybedeni Dow Jones Endeksi Oldu

Dünya genelini saran korona virüs salgını ile ilgili olarak ülke ekonomilerinden gelen tedbir önlemleri artarak devam ederken, Avrupa’da İtalya sonrasında Fransa’da da sokağa çıkma durumuna sınırlama getirildi. Ülke ekonomilerine ilişkin artan resesyon endişeleri ise ABD Başkanı Trump’ın açıklamaları sonrasında derinleşti. ABD Başkanı Trump geçtiğimiz haftanın son işlem gününde acil durum ilan ederek piyasalarda tedirginlik oluşturmuştu. Ancak dün korona virüs salgınının tamamen kontrol altına alınmasının Temmuz veya Ağustos ayını bulabileceğini açıklaması sonrasında ABD endekslerinde yaklaşık yüzde 12 çevresinde değer kaybı meydana geldi. Dow Jones endeksi ise günü yüzde 12,9 oranında kayda değer bir azalışla sonlandırdı. Trump ayrıca, sosyal alanlardan uzak durulması gerektiğine dikkat çekerken, restoran ve cafe gibi kalabalık yerlere gidilmemesi gerektiğini belirtti. Avrupa’da endeksler zayıf seyrini korurken, Asya piyasalarında ise bir miktar karışık bir görünüm hakim. Piyasalarda artan resesyon endişelerine rağmen bu sabah ABD vadelilerinde bir miktar toparlanma hareketi yaşandığı dikkat çekmekte. 

Fed’in aynı ay içerisinde beklenmedik ikinci faiz indirim kararı sonrasında ECB, BOC, BOE, BOJ ve SNB olmak üzere diğer merkez bankaları da küresel ölçekte dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için swap hattını genişletme kararı aldı. 

İngiltere Merkez Bankası (BoE), olağanüstü toplantıyla, politika faiz oranını 50 baz puan indirerek yüzde 0,25’e düşürürken, Japonya Merkez Bankası (BoJ) ise henüz bir aksiyon almamasına karşın, piyasa teşviklerini arttırarak bol likidite sağlayacakları yönünde sinyal verdi. Hem arz hem de talep yönlü artan endişelerin akabinde baş gösteren resesyon riski ile karşı karşıya kalan küresel ekonomileri desteklemek amacıyla yıl başından bu yana 30’u aşkın merkez bankasından faiz indirim kararı geldi. Birçok şirketin azalan talep ve alınan önlemler kapsamında yaşayacağı likidite riski ile kepenk kapatmasına ise oldukça olağan bir gözle bakılıyor. Petrol fiyatlarında yaşanan ani düşüşün de ABD ekonomisi başta olmak üzere birçok ekonomi üzerinde yaratacağı enflasyonu zayıflatıcı etkisi ekonomiye ilişkin endişeleri tetikliyor. 

Dow Jones endeksinin içeriğine değinecek olursak, iletişim ve temel tüketim ürünleri sektörleri haricinde tüm sektörlerdeki kayıpların çift hanelere ulaştığı görülmekte. Şirket bazında ise UnitedHealth hisseleri günü 17,3 gibi ciddi bir kayıpla sonlandırırken, Home Depot hisselerindeki düşüşün yüzde 19,8 seviyesine ulaştığı görülüyor. 

Dow Jones endeksinde yaşanan ciddi satış hareketi ile beraber 20.188 seviyesine dek gerileyen endeksin düşüşlerine kritik 20.000 bandı ile devam etmesi beklenebilir. Bu kapsamda devam edecek olan düşüş eğilimi 19.000 desteği ile hız kazanabilir. Ancak bu sabah vadelilerde dikkat çeken toparlanma ile endeksin 20.188 seviyesinden yaşayabileceği bir dönüşte ise 21.000 ilk direnç seviyesi, bu seviye üzerinde ise kayıpların bir miktar telafi edileceğini düşündüğümüz 22.000 seviyesi bir sonraki hareket alanı olarak korunuyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>