COVID-19 Riski Tırmandı, Ons Altın 1500 Seviyesi Altına Sarktı

ABD Başkanı Trump’ın korona virüs riski ile ilgili olarak acil durum ilan etmesi sonrasında virüs salgınının bertaraf edilmesinin Temmuz ya da Ağustos ayını bulacağını belirtmesi sonrasında piyasalardaki risk iştahı azalarak, ABD’de endeksler haftanın ilk işlem gününü oldukça satıcılı tamamladı. S&P500 endeksinde kayıplar yüzde 12 seviyesine ulaşırken, Nasdaq endeksi yüzde 12,3 azalışla günü tamamladı. Dow Jones endeksi ise yüzde 12,9 seviyesinde değer kaybı yaşadı. Dünya genelini saran virüs salgını ile ilgili olarak ülkelerin aldığı tedbir önlemlerini arttırması ve dün FED’in ani bir kararla faizleri sıfıra çekmesi sonrasında piyasalardaki tedirginlik kayda değer derecede artış gösterdi. Piyasalarda yaşanan bu satış dalgasına rağmen ise Ons Altın fiyatları günü 1500 seviyesi altında oldukça zayıf bölgede tamamladı. Güvenli liman talebinde meydana gelen bu zayıflamanın artan nakit tutma ihtiyacı ile insanların ellerinde bulunan varlıkları bozdurma hareketinden kaynaklandığı görülüyor. 

Altın ile birlikte takip ettiğimiz diğer bir güvenli liman enstrümanı olan Gümüş fiyatlarında da 11.250 seviyesine dek geri çekilen fiyatların tekrardan 12.730 seviyesinde bir miktar dengelendiği görülmekte. Bu sabah yüzde 12’ye varan oranda değer kaybı içerisinde yer alan ABD endeksleri bu sabah vadeli görünümde yüzde 3 gibi bir oranda toparlanma hareketi içerisinde yer alıyor. 

Avrupa piyasaların da ise toparlanmalar zayıf kalırken, Asya piyasalarında karışık bir görünüm hakim. Salgın nedeniyle sosyal izolasyonlar artarken, uluslararası ticaretin neredeyse durma noktasına gelmesi ekonomilerin resesyona girmesi ihtimalini canlı tuttuğu görülmekte. 

Dün ABD’de koronavirüsün etkilerini net şekilde gördüğümüz verilerden biri New York Fed imalat endeksi Mart ayında eksi 21,5 seviyesine gerileyerek 2009 yılı finansal krizinden bu yana görülen en düşük seviye olarak dikkat çekti. Bu veri sonrasında Dolar varlıklarında meydana gelen geri çekilmeye rağmen Ons Altın fiyatlarındaki zayıf görüntünün devam ettiğini görüyoruz. Diğer taraftan piyasalarda artarak devam eden panik havası kaynaklı VIX endeksinin de 83.50 seviyesini test ederek rekor kırdığı görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 0,7 ile bir miktar toparlanma eğilimi içerisinde yer alıyor. 

Birçok merkez bankası faiz indirim kararı almaya devam ederken atılan ek parasal gevşeme adımlarının piyasaları destekleyecek güçte olmadığına ilişkin kanı oldukça güçlü. Ancak tüm bu gelişmelere rağmen piyasalardaki fiyatlama algısının korona virüsü riski ile beraber tepe taklak olması Ons Altın’daki satışların devam etmesine yol açıyor. Değerli metalin yaklaşık 1450 seviyesinden yaşadığı dönüşle yükselişlerine 1500 ve 1525 direnç seviyeleri ile hız kazandırması beklenebilir. Ancak değerli metalde yön değişimi açısından 1550 direnci üzeri kapanışları izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>