Piyasalarda Fed Şoku

Küresel çapta devam eden korona virüs salgını krizi tüm ülke ekonomileri üzerinde olumsuz etki yaratmaya devam ederken, dünya genelindeki merkez bankalarından gelen parasal genişleme adımları ve alınan tedbir önlemleri fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Küresel risk iştahında yaşanan bu azalma dünya genelinde resesyon endişelerini tetiklerken, başta Avrupa olmak üzere ölüm ve vaka sayısında meydana gelen artış tüm dünya genelini tedirginliğe sürüklüyor. Bu kapsamda dün Amerika Merkez Bankası (Fed) tekrardan beklenmedik bir faiz kararı alarak faizleri sıfıra çekti. Faizlerde 100 baz puanlık bir indirime giden Fed, yaklaşık 700 milyar dolarlık parasal genişleme programını da açıkladı. Mart ayı toplantısını bekleyemeyerek parasal genişleme programını arttıran Fed bu hamlesine ilişkin olarak Dolar likiditesine yönelik diğer merkez bankaları ile paralellik gösteren adımlarına korona virüs salgını endişesini hala barındırdığına işaret etti. Ayrıca Fed, bu hafta gerçekleşecek olan toplantısını iptal ettiğini belirtti. Bu gelişmenin akabinde ABD vadelilerinde ciddi bir kayıp gözlenirken, Dolar varlıkları ise toparlanma eğilimini korumaya devam ediyor. Böylece Dolar/TL fiyatlarında ciddi bir kayıp gözlemlenmedi. Kanada Merkez Bankası, Yeni Zelanda Merkez Bankası ve Norveç Merkez Bankası gibi önemli ekonomilerden de koordineli olarak faiz indirim kararı gündeme geldi. 

Yurtiçi tarafa bakacak olursak, Sağlık Bakanı tarafından gelen açıklamalar takip edilirken, vaka sayısında gün be gün meydana gelen artış Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyon oluşturmaya devam ediyor. Birçok ülkeye gerçekleştirilen uçuşlar 17 Nisan tarihine dek durdurulurken, geçtiğimiz haftanın son işlem günü ABD Başkanı Trump’ın korona virüs salgını nedeniyle ülke genelinde “ulusal acil durum” ilan etmesi piyasalardaki endişeleri tetiklemişti. Bir diğer takip edilen gelişme ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un İdlib krizi ve göçmen konusu üzerinde görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Özellikle bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısında alınması beklenen faiz kararı ise kritik öneme sahip bulunmakta. Faizlerin tekrardan indirilmesi halinde TCMB 7. kez üst üste faiz indirmiş olacak ve korona virüs salgınının ekonomiler üzerinde yarattığı tahribat, düşen petrol fiyatlarının enflasyonu aşağı yönlü tetikleyecek olması TCMB tarafına gerekli faiz manevrasını sağlıyor. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde 6,34 seviyesine yönelik yukarı yönlü ataklar içerisinde yer alan Dolar/TL’de yükseliş eğilimi korunmaya devam ediyor. Özellikle 6,40 seviyesi üzeri bir kapanış kurda 6,50 direncine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Diğer taraftan olası bir kar realizasyonunda ise 6,25 ilk destek seviyemiz olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>