FED Şoku Sonrasında Gram Altın’da Ani Sıçrama

Fed aynı ay içerisinde beklenmedik bir şekilde faizleri ikinci kez olağanüstü toplantı gerçekleştirerek düşürme kararı alırken, Amerika’da faizler sıfır seviyesine çekildi. Fed’den gelen bu 100 baz puanlık faiz indirimi ve 700 milyar dolarlık genişleme programı sonrasında piyasalardaki risk iştahı ciddi manada zayıfladı. Dünya genelinde oluşan bu korona virüs salgını krizi sonrasında birçok merkez bankası parasal genişleme programlarını arttırırken, Fed’in diğer merkez bankaları ile dolar likiditesi sağlanmasını güvence altına almak için koordine çalışacak olması ABD ekonomisinde yaşanabilecek risklere ilişkin tampon oluşturdu. Bu gelişmenin akabinde Ons Altın fiyatlarında oluşan değer kazanımı ile Gram Altın fiyatlarında 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 315,00 direncine yönelik ataklar oluştu. 

Diğer taraftan Avustralya Merkez Bankası ve Yeni Zelanda Merkez Bankası gibi çok büyük ekonomilerin de olağanüstü toplantı gerçekleştirerek faizleri aşağı çekmesi sonrasında Japonya Merkez Bankası piyasayı destekleyici teşviklerine hız kazandırdı. Tüm dünyada korona virüsü riskine yönelik alınan tedbirler artarken, ABD Başkanı Trump’ın korona virüs salgını nedeniyle ulusal çapta acil durum ilan etmesi sonrasında güvenli liman olan enstrümanlara olan ilgi arttı. Böylece Gram Altın’da da 307,00 seviyelerinden gelen geri dönüş hareketinin 315,00 seviyesi üzerine yerleşme çabası içerisinde olduğu dikkat çekmekte. 

Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak ise, Fed’in ani faiz kararına rağmen Dolar tarafı güçlü duruşunu sürdürüyor ancak Türkiye’de korona virüs riski ile ilgili olarak ciddi önlemlerin alınması ile beraber Türk Lirası varlıkları zayıf duruşunu sürdürmeye devam ediyor. Ayrıca bu hafta gerçekleşecek olan TCMB toplantısına ilişkin de 50 baz puan faiz indirim yönünde beklentilerin güçlendiği söylenebilir. Böylece kurda meydana gelen yukarı yönlü eğilimin hız kazandığını görüyoruz. Gerek Ons Altın gerekse kur tarafının yukarı yönlü eğilimini arttırması ile yükselişlerine hız kazandıran Gram Altın’da 315,00 direnci üzeri kapanışların başarılı olması değerli metalde 319,00 direncine yönelik atakları beraberinde getirebilir. Ancak bu hareketin öncesinde 315,00 seviyesinden gelebilecek olan bir gevşeme ihtimaline bağlı olarak aşağıda 310,00 desteğini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>