BİST100 Endeksinde 101.000 Sınırı Önemli

Haftaya oldukça sert satış baskısı ile başlayan küresel piyasaların akıbetine kapılan BİST100 endeksinde de 101.000 seviyesine yönelik geri çekilme hareketi oluşmuş bulunmakta. ABD borsalarında yüzde 7 seviyesine varan oranda değer kaybı oluşurken, endekslerin haftanın ortalarına doğru ABD Başkanı Trump’ın yeni bir ekonomik paket açıklayacağını duyurması sonrasında bir miktar toparlanma hareketi içerisine girdiğini görülüyor. Özellikle S&P500 endeksi yüzde 7’lik düşüş sonrası Aralık 2008’den beri ilk kez devre kesici kullanarak piyasaları şaşkına uğrattı. Ancak bu duruma karşın dünya geneline yayılan korona virüs salgınının artık Türkiye içinde büyük bir tehdit oluşturuyor olması yurtiçi piyasalarda da ciddi tedirginliğe yol açtı. Ülkede olağanüstü hal ilan edilirken, kamu çalışanlarının yurtdışına çıkışı yasaklandı. Ayrıca tedbir önlemleri üst seviyeye ulaşırken, okulların tatil edilmesine ilişkin beklentilerin de oldukça güçlü olduğu söylenebilir.

ABD tarafına bakacak olursak, korona virüs riski haricinde petrol fiyatlarında Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintisi üzerine anlaşamaması sonucunda yaşanan sert düşüşün etkisiyle yaşanan satış dalgasının bir miktar yön değiştirmesi BİST100 endeksinde de geri çekilmelerin hafif ivme kaybetmesine yol açtı. Ayrıca Asya piyasalarında da bir miktar toparlanma hareketi yaşandığı dikkat çekerken,  Avrupa’da hala endeksler zayıf potansiyelini korumaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise rekor düşüş seviyesi çevresinde güncelliğini korumaya devam etmekte. Fed’e yönelik artan faiz indirim beklentilerinin ise küresel risk iştahı üzerindeki olumlu etkisinden söz etmek yanlış olmayacaktır.

Dolar/TL tarafına bakacak olursak, 6,11 seviyesine varan oranda geri çekilme hareketine maruz kalırken, Dolar’daki toparlanmaya rağmen gün içerisinde yükselişlerinde bir miktar sınırlı kaldı. Türkiye işsizlik oranı Aralık ayında yüzde 13,7 ile bir önceki aya oranla artış kaydederken, bu verinin fiyatlamalar üzerinde etkisi bir miktar sınırlı kaldı.  

Güne düşüşle başlayan ve gün boyunca satıcılı bir seyir içerisinde yer alan BİST100 endeksinin 101.000 seviyesi üzerinde kalması olumlu. Bu seviye üzeri ataklarında ise 104.000 direnci ilk geçiş noktası olma görevini koruyor. Ancak olası bir psikolojik 100.000 desteği altı kapanışta endeksin satışlarını kritik 98.000 seviyesine dek sürdürmesi beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>