Ons Altın’da Kritik 1650 Seviyesi Önemli

Uzun bir süredir devam eden koronavirüs salgınının ülke ekonomileri üzerinde yarattığı tahribat ile piyasalarda meydana gelen satış dalgası gün be gün artarak devam ederken, Ons Altın fiyatlarında genel hatlarıyla yükseliş eğiliminin korunmaya devam ettiği görülüyor. Özellikle OPEC üyeleri tarafından beklenen üretim kesintisi kararının alınmamış olması, Suudi Arabistan’ın ise petrol üretimini arttırma kararı alarak Rusya ile anlaşmazlık içerisine girmesi sonrasında petrol fiyatlarında sert düşüş hareketi gerçekleşti.  Bu durum ABD endeksleri başta olmak üzere dünya genelinde en son 2008 krizinin ardından yaşanan en sert düşüşü beraberinde getirdi. Bu gelişmelerin akabinde Ons Altın fiyatlarında 1700 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşse de bu seviye üzeri yükselişlerin başarılı olamadığını gördük. Özellikle ABD Başkanı Trump’ın önlem kapsamında açıkladığı, ABD yönetiminin “çok büyük” rahatlatıcı tedbir paketi hazırladığı içerisinde olduğu detayına ilişkin belirsizlikler hala korunmakta. Ancak bu açıklamanın Ons Altın fiyatlarında bir miktar aşağı yönlü ivmelenmeyi arttırdığı görülüyor. Trump yönetiminin ve ABD Senatosu’nun korona virüsün dünya geneline yayılması nedeniyle aldığı bu ekonomik teşvik paketi içerisinde ücretli çalışanlara yönelik vergi indiriminin de yer aldığı görülmekte.

Bugün ise ABD endekslerinde hafif bir toparlanma hareketi yaşanırken, ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 0,62, Dolar varlıkları ise Trump desteği ile bir miktar yukarı yönlü ivmelenme hareketi içerisinde. Böylece Ons Altın fiyatlarında 1650 seviyesine yönelik tekrardan aşağı yönlü hareketin oluştuğunu görüyoruz. 

Ons Altın’ın teknik görünümüne bakacak olursak, fiyatların 1650 seviyesi üzerinde kalması olası bir satış potansiyeli ihtimalini zayıflatabilir. Bu seviye değerli metalde yön değişimi açısından büyük önem arz ediyor. Ancak 1650 desteği altı oluşabilecek bir fiyatlamada ise satışların 1600 desteği ile hız kazanacağı düşünebilir. Diğer taraftan piyasalardaki bu koronavirüsü riski endişesi ve petrol tarafında sert harekete neden olan üretim miktarı anlaşmazlığının devamı halinde piyasalardaki güvenli liman talebi bir miktar tetiklenebilir. Özellikle ABD Başkanı Trump’tan gelecek olan önlem paketi bu kapsamda büyük önem taşıyor. Böylece Ons Altın’da oluşabilecek yükselişlerin 1700 direnci üzeri kapanışla hız kazanması beklenebilir.

 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>