Dow Jones Endeksi Kayıplarını Telafi Edebilecek Mi?

Yeni haftaya devam eden korona virüsü riski ve ekonomilerin bu salgından beklentilerin üzerinde etkilenecek olması ile küresel risk iştahında meydana gelen azalış Dow Jones endeksi üzerinde de ciddi satış baskısına yol açtı. Özellikle OPEC tarafından istenen kararın çıkmayışı ile Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan çekişme petrol fiyatlarında ani satış baskısına yol açtı. Böylece endekslerde meydana gelen satış baskısı derinleşirken, piyasalar 2008 yılı krizinden bu yana en kötü gününü yaşadı. Haftanın üçüncü işlem günü ise ABD Başkanı Trump’ın piyasaları destekleyecek teşvik paketinden söz etmesi ile ABD endekslerinin tekrardan yönünü yukarı çevirdiği görülüyor. Trump’ın özellikle Kovid-19 salgını ile ilgili olarak vergi kesintilerine ilişkin karar alabileceğini açıklaması piyasaların dikkatini çekti. S&P500 endeksi günü yüzde 4,94 seviyesinde artışla tamamlarken, Nasdaq endeksinde alımlar yüzde 5,00 seviyesine ulaştı. Dow Jones endeksi ise günü yüzde 4,9 artışla oldukça pozitif bir performansla tamamladı.  

Diğer taraftan Asya borsalarında Nikkei endeksi yüzde 0,9, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0, Çin’de Şanghay endeksi yüzde 1,8 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,6 artışla günü oldukça pozitif bölgede geçirdiği görülmekte. Avrupa tarafında ise İtalya’nın, korona virüs salgınına karşı olağanüstü hal ilan etmesi ve ülkede serbest dolaşımın zorunlu haller dışında sınırlandırılması ile Avrupa endeksleri bir miktar daha satış baskısı altında kalmaya devam ediyor. 

Küresel piyasalar bir süredir korona virüsü ile karşı karşıyayken, aynı zamanda arz ve talep endişeleriyle dün sert düşen petrol fiyatlarının neden olduğu şoktan çıkmaya çalışıyor. Dünya ekonomilerinden gelen parasal genişleme tedbirlerinin yanı sıra merkez bankalarının piyasaları teşvik edici hamleleri yakından izleniyor. 

Dow Jones endeksinin detayına inecek olursak; Boeing, Walt Disney Company ve Walgreens Boots alliance hisselerinde oluşan satış baskısı dikkat çekerken, endeks performansını yukarı yönlü tetikleyen şirketlerin Apple, JPMorgan Chase ve Home Depot olarak ön plana çıktığı görülmekte. Diğer taraftan JPMorgan bugün yapmış olduğu açıklamada küresel hisse senedi piyasalarındaki satış ve durgunluk riskinin abartılı olduğuna dikkat çekerken, piyasaların olumsuz senaryoyu gereğinden fazla fiyatladığını iddia etti. 

Tüm bu gelişmelerin akabinde düşüşlerini 23.851 desteğine dek taşıyan endeksin tekrardan 25.000 seviyesi üzerine tırmanmış olması olumlu. Ancak endeks üzerinde olumsuz senaryonun bir miktar arka planda kaldığına işaret edecek olan önemli geçiş noktasının ise 25.640 direnci olduğunu söyleyebiliriz. Bu seviye üzerinde ise yeni bir alım potansiyelinin 26.500 direnci ile destekleneceğini düşünüyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>