USDCAD’de Yükselişler Yön Değiştiriyor

Kanada Merkez Bankası’nın 4 Mart tarihinde aldığı faizleri 50 baz puan indirerek yüzde 1,25 seviyesine çekme kararı sonrasında Kanada Dolar’ında meydana gelen değer kaybı korunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftanın son işlem günüde ise Kanada’da dış ticaret dengesi eksi 1,473 milyar dolar seviyesinde gerçekleşirken, ithalatın ihracattan daha yüksek bir oranda artış gösterdiğini görüyoruz. Böylece Kanada ekonomisine ilişkin artan endişelerin Kanada Dolar’ı üzerindeki etkisi kayda değer derecede oldu diyebiliriz. Dolar’ın haftalık bazda değer kayıplarına bir miktar hız kazandırması gelişmiş ülke para birimleri üzerinde değer kazanımına yol açarken, bugün Kanada Dolar’ının G10 para birimleri içerisinde pozitif ayrışımını arttırdığı görülmekte. 

ABD tarafına bakacak olursak, Fed’in ani 50 baz puan faiz indirimi sonrasında önümüzdeki hafta gerçekleştireceği toplantısında faizleri 75 baz puan çerçevesinde indireceğine ilişkin artan beklenti ile Dolar’ın değer kayıplarını arttırdığı görülüyor. Ancak bu gelişmeye rağmen 1,37 seviyesi üzerini test eden USDCAD paritesinde bu seviyeden gelen hafif geri çekilme ile 1,36 seviyesi üzerindeki görünümün korunduğu görülüyor. Tüm dünya genelinde korona virüsü ile ilgili alınan tedbir önlemleri artış gösterirken, tedavi ile ilgili hala somut bir çözüm elde edilebilmiş değil ayrıca petrol fiyatlarında meydana gelen sert düşüşün piyasalardaki satış dalgasına hız kazandırdığı görülüyor. OPEC toplantısından herhangi bir karar çıkmaması ve Suudi Arabistan’ın bir süredir baskı altında olan petrol fiyatlarında üretim artışına gideceğini açıklamasının Rusya ile arasında büyük anlaşmazlığa yol açarak petrol fiyatlarında tarihi seviyede yaşanan düşüşü beraberinde getirdi. Petrol fiyatlarında meydana gelen bu düşüş ayrıca Kanada’nın önemli bir petrol ihraç eden ülke olması açısından ekonomik yönde etkilenmesini beraberinde getirebilir. 

USDCAD paritesinin teknik görünümünde fiyatların 1,3670 seviyesi üzerinde kalması durumunda geri çekilme potansiyelinin bir miktar sınırlı kalması beklenebilir. Bu seviye üzeri ataklarda ise 1,37 seviyesi üzerinin test edilmesi ile alımların 1,38 seviyesi ile hız kazanması beklenebilir. Ancak yaşanan ani yükseliş hareketinin paritede bir miktar soluklanma hareketine dönüştüğü görülmekte. Aksi senaryoda 1,3670 seviyesi altı bir görünümün gündeme gelmesi halinde ise paritedeki düşüşlerin 1,36 destek seviyesi ile hız kazanması beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>