Gram Altın Rekora Koşuyor

Yeni haftaya değer kayıplarını oldukça artırarak başlayan Türk Lirası varlıkları nedeniyle yükseliş eğilimi içerisinde başlayan Dolar/TL varlıkları Gram Altın’da tekrardan rekor seviyelere varan hareketi beraberinde getirdi. Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, Türkiye’de şu ana kadar resmi bir korona virüsü vakası tespit edilmezken, artan jeopolitik risklerin Türk Lirası üzerindeki tansiyonu arttırdığı görülmekte. Sabah saatlerinde 6,20 seviyesine yönelik alım potansiyeli içerisine giren kurda 6,12 seviyesi çevresinde fiyatların dengelendiği görülüyor. 

ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri rekor düşük seviyelere olan geri çekilmesini yüzde 0,5’in altını test ederek sürdürürken, devam eden korona endişelerine bir de küresel ekonomilere ilişkin büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revize edilmesi eklendi. Ayrıca petrol fiyatlarında Rusya ve Suudi Arabistan arasında yaşanan anlaşmazlık sonrasında meydana gelen satış dalgasının piyasalardaki risk iştahını zayıflattığı görülüyor. Bu gelişmeye rağmen piyasalardaki güvenli liman talebinin bir miktar zayıf kaldığını görüyoruz. Özellikle Ons Altın’da 1700 seviyelerden gelen geri çekilme hareketinin dikkat çekici olduğu söylenebilir. Dolar varlıkları ise Fed’in gelecek hafta gerçekleştireceği para politikası toplantısında faizleri indireceğine ilişkin artan beklentilerin akabinde değer kaybı içerisinde yer alıyor. 

Hükümetlerden ve merkez bankalarından gelen destekleyici adımlar piyasalardaki risk iştahının bir miktar toparlanmasına yol açarken, bu gelişmelerin fiyatlamalar üzerinde etkisinin sınırlı kaldığını görüyoruz. Korona virüsü kaynaklı can kayıplarının devam etmesi ve ülkelerden gelen bir dizi önlemin endeksler üzerindeki satış baskını engelleyemediği görülürken, Avrupa’nın en büyük ekonomisi konumunda olan Almanya’nın DAX endeksi bugün itibariyle yüzde 7’ye varan oranda geri çekilme hareketi içerisinde yer alıyor. Salgının ekonomiler üzerinde yarattığı olumsuz etkilerin beklentilerin üzerinde olacağına ilişkin kanıların güçlenmesi ile Gram Altın fiyatlarında yukarı yönlü eğilim korunuyor. Daha çok Dolar/TL destekli yükseliş potansiyeli içerisinde olan değerli metalin 330,00 seviyesi üzeri kapanışla yeni bir rekor tazeleme hareketi içerisine girmesi beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise 340,00 direncini bir sonraki hareket alanı olarak takip ediyoruz. Korona virüs etkisi ve petroldeki satış dalgasının küresel merkez bankalarına yönelik faiz indirimi beklentisini artırmasının güvenli liman talebini arttırması ise oldukça olası. Ancak 330,00 seviyesinden meydana gelebilecek bir dönüşte ise 320,00 seviyesi ana destek noktası olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>