Dolar/TL Haftaya Ani Yükselişle Başladı

Haftanın ilk işlem gününe piyasalar oldukça satıcılı bir görüntü ile başlarken, dünya ekonomilerine ilişkin büyüme görünümünün aşağı yönlü revize edilmesi piyasalardaki tedirginliği arttırdı. Bu sabah ABD vadelileri yüzde 5 aşağıda yer alırken, Asya piyasalarında yüzde 6’ya varan oranda geri çekilme hareketine maruz kaldığı görülmekte. Piyasalardaki bu olumsuz rehavet ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de yüzde 0,5 seviyesine varan oranda düşüşü tetiklerken, Fed’in gelecek haftaki toplantısında faizleri 75 baz puanlık bir indirmesi yönünde beklentilerin güçlendiği görülüyor. Ayrıca bu hafta gerçekleşecek olan ECB toplantısına ilişkin de diğer merkez bankalarının faiz indirim hamlesine paralel beklentilerin oluştuğu görülüyor. 

Haftanın son işlem günü ABD’de açıklanan tarım dışı istihdam raporunda Şubat ayı için 273 bin kişinin istihdama dahil edildiğine işaret etmesi beklentilerin oldukça üzerindeydi. Ayrıca işsizlik oranı verisi ise yüzde 3,5 ile Şubat ayında gerileme kaydederken, ortalama saatlik kazançların yüzde 0,3 ile bir miktar yukarı yönlü ivmelendiği görülüyor. Diğer taraftan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)’nün korona virüsü etkisiyle ABD için büyüme tahminlerini düşürdüğünü açıklamasının Dolar varlıkları üzerinde zayıflatıcı etkisi hissedildi. Faiz indirim beklentilerinin de etkisiyle Dolar tarafında zayıflık sürerken, tarım dışı istihdam raporunun olumlu görünümünün fiyatlamalar tarafında etkisi hissedilmedi. 

Yurtiçi piyasalara bakacak olursak, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde oluşan baskı ile Dolar/TL’nin yeni sabaha 6,20 seviyesine yönelik ataklarla başladığı görülüyor. Diğer taraftan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s virüs salgının yarattığı olumsuz etki ile Türkiye için büyüme tahminini yüzde 3’den yüzde 2,5 seviyesine düşürdüğü görülüyor. Bu gelişme de Türk Lirası varlıkları üzerinde tansiyona yol açarken, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AB Konseyi Başkanı Michel ve AB Komisyon Başkanı Leyen ile mültecilere yönelik vize serbestisi konularını görüşmek için Brüksel’e gitmesi bekleniyor. Bugün ayrıca Mart ayına ilişkin açıklanacak olan TCMB Beklenti anketinin de kur fiyatlamaları üzerinde hareketliliği arttırması beklenebilir. 

Dolar/TL’de meydana gelen yükseliş potansiyelinin 6,20 seviyesi üzeri kapanışla 6,2630 seviyesine yönelik atak içerisine girmesi beklenebilir. Dolar’daki bu zayıflığa rağmen Türk Lirası’nda yaşanan çekilme hareketinin kurdaki yükseliş ivmesini tetiklemesi Dolar’da meydana gelebilecek toparlanmayla 6,2630 seviyesine yönelik atakları destekliyor. Ancak 6,20 seviyesi üzeri kapanışın gerçekleşmemesi halinde oluşabilecek geri çekilmeleri ise 6,10 desteği çerçevesince izliyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>