USDCHF’de Satışlar Derinleşti

İsviçre’de korona virüs salgını nedeniyle ilk kez bir kişi hayatını kaybederken, salgının ekonomi üzerinde olumsuz etkisinin şuan için hissedilmemesi ile güvenli liman olarak nitelendirilen İsviçre Frangı üzerindeki değer kazanma eğilimi sürmeye devam ediyor. Korku endeksi olarak da adlandırılan VIX endeksi de yaklaşık 1 haftalık periyotta yükselişlerini 30,0 seviyesi üzerine taşırken, dün 42,8 seviyelerine varan oranda bir artış hareketine maruz kaldığı görülmekte. 

ABD ekonomisine bakacak olursak, dün açıklanan Şubat ayı fabrika siparişlerinin yüzde 0,5 oranında daralma göstermesiyle Dolar varlıkları üzerinde değer kaybı derinleşti. Dünya geneline yayılan korona virüs salgınının ekonomiler üzerinde yaratacağı olumsuz tahribata karşı önlem alan Fed faizleri 50 baz puan çerçevesinde indirmişti. Bu gelişmenin akabinde dün tekrardan Dolar’da aşağı yönlü eğilimin arttığını gördük. Böylece USDCHF paritesinde 0,94 seviyesine yönelik aşağı yönlü ataklar oluştu. Ayrıca ABD 10 yıllık tahvil faizleri de yüzde 0,9 seviyesinde tarihi düşük seviyelerde seyrederken, günü satıcılı bir görünüm ile tamamlayan ABD endeksleri ile beraber güvenli enstrümanlara olan talebin artması İsviçre Frangı’na olan talebi de tetiklediği görülmekte. 

Bugün ABD’de açıklanacak olan tarım dışı istihdam raporu ise piyasalar tarafında büyük önem arz ediyor. Tarım dışı istihdam verisinin öncü verisi olan ADP özel sektör istihdamı beklentilerin üzerinde artış gösterdi. Böylece tarım dışı istihdamda meydana gelebilecek bir yükseliş Dolar tarafında da kayıpların telafi edilmesine yol açabilir. Bu anlamda özellikle ortalama saatlik kazançlar verisindeki primlenmeyi de akabinde görmemiz gerekiyor. Her iki veride yaşanacak bir artış Dolar tarafında yukarı yönlü hareketlere hız kazandırabilir. 

USDCHF paritesinde meydana gelen ani satışların özellikle 0,94 seviyesi altını test etmesi durumunda düşüşlerin 0,9350 desteği ile yoğunlaşması beklenebilir. Özellikle bu seviyenin geçilmesi paritede aşağı yönlü hareketlere hız kazandırarak dip arayışlarına yol açması açısından önem arz ediyor. Diğer taraftan Dolar tarafında oluşabilecek bir toparlanma ihtimalinde ise yükselişlerin 0,96 direnci üzeri görünüm ile destekleneceğini düşünüyoruz. Ancak paritenin yön değişimi yaşaması açısından önemli bir katalizöre ihtiyacı olduğunu belirtelim.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>