EURCAD Paritesinde Yükseliş İvmesi Korunuyor

Hafta genelini zayıf geçiren Dolar varlıkları kaynaklı Euro tarafının kazançlı görüntüsünü arttırması ile EURCAD paritesinde de hafta genelinde yükseliş eğilimi hakimdi. Euro Bölgesi’nde açıklanan PMI verileri Almanya’da birlikte olmak üzere beklentilerin üzerinde gelirken, bugün Almanya’da Ocak ayı fabrika siparişleri yüzde 5,5 ile tahminlerin oldukça üzerinde artış gösterdi. Dün ABD’de açıklanan Ocak ayı fabrika siparişleri ise yüzde 0,5 daralma ile Dolar tarafındaki zayıflığı arttırmıştı. Ancak Dolar’da meydana gelen kayıpların daha çok korona virüsüne ilişkin artan endişeler nedeniyle Fed’in 18 Mart toplantısında tekrardan 50 baz puan faiz indirimine gideceğine ilişkin artan beklentilerden kaynaklandığı görülüyor. Hafta genelinde Uluslararası Kredi Derelendirme Kuruluşu S&P, Euro Bölgesi büyümesine ilişkin beklentilerini aşağı yönlü revize ederken, Fitch tarafından ise enflasyon beklentilerinin gerilediğini ve hedefe varmasının oldukça zorlu olduğuna değindi. Ayrıca İtalya’da artan korona virüs vakası nedeniyle Avrupa Birliği’nden esnek bütçe talebinde bulundu. Bu gelişmeler Euro tarafı üzerinde bir miktar tansiyonu arttırırken, Dolar’daki zayıflığın Euro tarafının avantajlı görüntüsünü korumasına yol açtığı görülüyor.  

Kanada tarafına bakacak olursak, 4 Mart tarihli para politikası toplantısında Kanada Merkez Bankası faizleri 50 baz puan düşürerek yüzde 1,25 seviyesine çekti. Bu gelişme Kanada Dolar’ında değer kaybına neden olurken, paritede 1,52 seviyesine yönelik atakları destekledi. Diğer taraftan Kanada ekonomisi çeyreklik bazda yüzde 0,1 oranında büyüme gerçekleştirirken, yıllık bazda ekonomi yüzde 0,3 seviyesinde büyüme kaydetti. Ancak genel hatlarıyla hafta genelini zayıf geçiren Kanada Dolar’ı kaynaklı EURCAD paritesinde yukarı yönlü eğilim korunuyor. 

EURCAD paritesinde özellikle 1,52 direncinin aşılması ile alım potansiyelinin önemli bir Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1,5430 direncine dek sürmesi beklenebilir. Bu seviye özellikle paritede 1,55 direncinin güçlendiricisi niteliğinde önemli bir geçiş noktası olarak ön plana çıkmakta. Böylece bir süredir yükseliş eğilimine hız kazandıran paritenin 1,57 direncine yönelik ataklar içerisine girdiğini görebiliriz. Aksi senaryoda 1,52 direncinden gelebilecek bir aşağı yönlü ivmelenmede ise 1,50 paritenin ana destek noktası olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>