EURGBP 200 Günlük Hareketli Ortalamasında Tutunuyor

Haftayı Dolar’a karşı kazançlı geçiren Euro para biriminde değerlenme eğilimi devam ederken, Fed’in beklenmedik faiz indirim kararı sonrasında bu eğilim hız kazandı. Ancak yeni günde Dolar tarafında bir miktar toparlanma eğilimi dikkat çekerken, Sterlin’in dün gelen bir açıklama ile yükselişlerine hız kazandırdığı görülüyor. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE)  müstakbel başkanı Andrew Bailey, korona virüs nedeniyle acil bir faiz indirimini desteklemediğine ilişkin açıklama gerçekleştirdi. Fed’den gelen ani faiz indirim kararı sonrasında piyasalarda Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’na ilişkin faiz indirim beklentileri artış gösterdi. Ancak bu açıklamanın akabinde İngiltere ekonomisinin aksiyon almak için ekonomik zararlar hakkında daha fazla netliğe sahip olmasını bekleyecek olması dikkatleri çekti. BoE Başkanı Carney ise geçtiğimiz günlerde virüsün ekonomik etkilerinin büyük olacağını belirterek faiz indirimi sinyali vermişti. Avustralya ve Amerika’nın akabinde dün Kanada Merkez Bankası’ndan da politika faizini yüzde 1,75 seviyesinden yüzde 1,25 seviyesine düşüren bir parasal gevşeme hareketi geldi. IMF koronavirüs ile mücadele etmek için 50 milyar dolarlık yardım paketinde bulunacağını açıklarken, Güney Kore ise, 9,8 milyar dolar büyüklüğünde yeni bir teşvik paketi hazırladığı içerisinde yer alıyor. Tüm dünyada yankı uyandıran korona virüsü etkilerine karşın merkez bankalarından destek hamleleri gelmeye devam ediyor.

 

Euro Bölgesi ekonomisine bakacak olursak, korona virüsünün en çok İtalya’da görülmesi ile bugün İtalya hükümeti yeni tip korona virüsü nedeniyle Avrupa Birliği’nden bütçe esnekliği talep ettiğini açıkladı. Euro Bölgesi Hizmet PMI verisi 52,6 ile beklentilerin bir miktar altında gerçekleşti. Almanya tarafında ise korona virüsün etkileri ile Hizmet PMI verisi 52,5 ile hafif bir zayıflık gösterdi. İngiltere Şubat ayı hizmet PMI verisi ise 53,3 seviyesinden 53,2 seviyesine geriledi. 

 

EURGBP’nin teknik görünümünde ise 0,8750 seviyesinden yaşadığı dönüşle 0,8650 desteğine dek geri çekildiği görülüyor.  Özellikle bu seviyenin 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olması açısından da önem arz ettiğini belirtelim. Sterlin baskısının devam etmesi halinde paritedeki düşüşleri 0,86 desteği çerçevesince izliyoruz. Ancak 0,8650 seviyesinden gelecek olan dönüşlerde ise öncelikli olarak 0,87 direncinin aşılması gerekiyor. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>