EURCHF Paritesinde Kritik Dönüş

Piyasaların bir süredir gündemini oluşturan korona virüs salgını ile güvenli enstrümanlara artan talebin isviçre Frangı üzerinde de pozitif etkileri hissedildi. Dolar varlıkları Fed’in ani faiz indirim kararı sonrasında değer kayıplarını arttırması Euro tarafını avantajlı duruma getirirken, bu hafta paritedeki düşüşler bir miktar sınırlandı. Ancak Fed’in ekonomide oluşabilecek kırılganlığa karşın önlem niteliğinde almış olduğu faiz hamlesine ECB tarafından da cevap gelmesi halinde paritede tekrardan 1,06 seviyesi altı fiyatlamalar gündeme gelebilir. Diğer taraftan Euro Bölgesi PMI görünümünde de bir miktar yukarı yönlü ivme kaydedilmesinin Euro tarafında olumlu etkileri hissedildi. Bugün ise İtalya’da artan korona virüs vakası nedeniyle ülkenin Euro Bölgesi’ne esnek bütçe talebinde bulunması dikkat çekici bir gelişme olarak yer aldı. 

İsviçre tarafına bakacak olursak, ülkede ilk korona virüs salgınına maruz kişinin tespit edilmesiyle virüsün yayılma riski nedeniyle yaklaşık 1000 kişilik tüm organizasyonlar, fuarlar, festivaller kapsamındaki tüm konferans ve paneller iptal edildi. İsviçre ekonomisine değinecek olursak, ülkede perakende satışlar yüzde 0,6 daralma ile bir önceki ay verisine oranda kötü performans sergilerken, İmalat sektörü Şubat ayında 49,5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. İsviçre ekonomisi ise dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 1,5 bir önceki çeyreğe oranla pozitif yönde ilerleme kaydetti. Ancak ülkede Şubat ayı enflasyonunun yüzde 0,1 daralma ile beklentilerin altında kaldığı görülüyor. Bu gelişmelerin akabinde İsviçre Frangı’nda meydana gelen değer kazanımının paritede 1,06 seviyesi altına varan oranda geri çekilme hareketine yol açtığı görülmekte. 

EURCHF paritesinin teknik görünümüne değinecek olursak, 1,06 seviyesinin esnetilmesi ile bu seviyeden gelen dönüşlerin 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,0717 direncini aşması mümkün olmadıkça kalıcı toparlanma potansiyelinin sınırlı kalması beklenebilir. Özellikle 1,06-1,07 dar bandı içerisinde sıkışmış olan fiyatların paritede yeni bir yön tayini kapsamında hangi seviyeden kopma gerçekleştireceği kritik önem taşıyor. Olası bir satış hareketine bağlı olarak 1,06 seviyesi altı kapanışları ise 1,0585 ve 1,0550 destek seviyeleri çerçevesince izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>