FED Sonrasında Gözler Kanada Merkez Bankasına Çevrildi

Dün piyasaların oldukça dikkatini çekecek bir ani gelişme olarak ABD Merkez Bankası (Fed) faizleri 50 baz puan düşürerek 1,00-1,25 seviyesi aralığına çekti. Fed bu kararı ise korona virüs etkisinin ekonomiler üzerinde yarattığı riskler nedeniyle önlem kapsamında aldığını belirtti. Bu gelişme endeksler üzerinde pozitif bir volatiliteye neden olurken, faizlerin indirilmesi Dolar varlıkları üzerinde değer kaybına neden oldu. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise ilk defa yüzde 1,00 seviyesi altına gerileyerek piyasalardaki güvenli liman talebinin arttığına yönelik sinyal verdi. Fed Başkanı Jerome Powell ise bu karar ile ilgili olarak Fed’in politika duruşunu risklerin görünümü ile önemli derecede değiştirdiğine dikkat çekti. 

Kanada ekonomisine bakacak olursak, Kanada ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 0,1 ile beklentilerin altında büyüme gerçekleştirdi. Aylık büyüme görünümü ise yüzde 0,3 ile tahminleri bir miktar aşarken, yıllık değişim yüzde 0,3 seviyesinde gerçekleşti. Diğer taraftan Kanada’da devam eden protestoların ülke ekonomisi konusunda endişeleri bir miktar tetiklediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu gelişmelerin akabinde Kanada Dolar’ı bir süredir gelişmiş ülke para birimleri içerisinde en çok değer kaybeden para birimi olarak dikkat çekerek paritede ani yükselişi eğilimini beraberinde getirmişti. Bugün ise Kanada’dan gelecek olan faiz oranı kararı para birimi hareketliliği üzerinde büyük önem taşıyor. Özellikle dün Fed’in beklenmedik bir şekilde aldığı faiz kararına bugün Kanada Merkez Bankası’ndan da destek gelmesi piyasalar tarafında pek şaşırtıcı olmayacaktır. 

Dolar endeksinde meydana gelen değer kaybı USDCAD paritesinde aşağı yönlü eğilimi tetiklese de daha önce dönüşlerin geldiği 1,3315 desteğinin hala güncelliğini koruduğu görülmekte. Dolar varlıkları üzerinde Fed’in ani kararın etkili olmaya devam etmesi halinde geri çekilmeleri 1,3315 desteği altı kapanışlarla takip ediyoruz. Bu seviye altında ise 1,3270 desteği güncelliğini korumaya devam ediyor. Ancak olası bir 1,3315 seviyesinden gelebilcek toparlanma eğiliminde ise yükselişlerin devamı açısından 1,34 direncinin aşılması gerekiyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>