EURAUD 1,71 Seviyesinden Dönüş Gerçekleştirdi

Hafta genelini Dolar’a karşı güçlü geçiren Euro para birimi nedeniyle yukarı yönlü eğilimlerine hız kazandıran paritede 1,71 seviyesine varan oranda yükseliş gerçekleşti. Avustralya ekonomisi yangın krizi sonrasında toparlanma hareketi içerisinde yer alırken, ülkede işsizlik oranının dokuz ayın en düşük seviyesinden yükselerek Ocak ayında yüzde 5,3 ile beklentilerin oldukça gelmesi sonrasında Avustralya Doları’nda kayda değer oranda değer kaybına neden oldu.  Dün Avustralya Merkez Bankası faiz oranını 25 baz puan çerçevesinde indirerek  yüzde 0,75 seviyesinden yüzde 0,50’ye çekti. Amerika Merkez Bankası (Fed) ise seans kapanışına doğru 50 baz puanlık faiz indirimi ile piyasaları şaşkına uğrattı. Mart ayı toplantısını beklemeyen Fed’in bu hamlesi ile ABD’de faizler 1,00-1,25 seviyesi aralığına düşmüş oldu. Korona virüs salgını riski piyasalar tarafında hala risk oluşturuyor ve merkez bankalarından piyasaları destekleme hamleleri gelmeye başladı. Bu durum riskin sanıldığından daha büyük olduğuna ilişkin kanıyı güçlendirirken, piyasalardaki risk iştahının hala zayıf seyrini korumaya devam ettiği görülmekte. Diğer taraftan Fed’in parasal genişleme programını arttırmasının akabinde diğer merkez bankalarından Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BOE) başta olmak üzere faiz indirim kararı yönünde karar almasına ilişkin beklentilerin arttığı görülüyor. Dünya geneline yayılan korona virüs salgınına ilişkin olarak italya’da olağanüstü hal ilan edilirken, Avustralya’da korona virüs tespit edilen vaka sayısının 41 kişiye ulaştığı görülmekte.  

Avustralya tarafında gerek ülke ekonomisine ilişkin artan kırılganlık gerekse alınan faiz indirim kararı sonrasında paritede 1,71 seviyesi test edilse de bu seviye üzeri kapanışların başarılı olamadığını görüyoruz. Özellikle paritede 1,67 seviyesi üzeri fiyatlamaların korunması halinde aşağı yönlü eğilimin bir miktar sınırlı kaldığını görebiliriz. Ancak alım potansiyeli açısından 1,70 direnci üzeri kapanışları izliyoruz. Hareketli ortalamaların da çok üzerinde seyreden paritede oluşabilecek bir geri çekilme eğiliminde ise 1,67 seviyesi altında 1,66-1,64 destek bandı satış baskısının yakından hissedileceği önemli bir geçiş noktası olarak güncelliğini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>