Ons Altın’da Yön Değişiyor Mu?

Korona virüs salgını ile ilgili olarak alınan önlemler piyasalardaki risk iştahını bir miktar tetiklerken, merkez bankalarının ekonomiyi destekleyeceğine ilişkin artan beklentilerin endeksler üzerinde olumlu fiyatlama yarattığı görülmekte. ABD Başkanı Donald Trump ise korona virüsü tedavisi konusunda ilaç şirketleri ile önemli görüşmeler içerisinde olduğunu belirtmesi önemliydi. Ayrıca Fed’in Mart ayı toplantısında faizleri 50 baz puan indirme ihtimali yüzde 80 seviyesine ulaşırken, ABD’de endekslerin yükselişlerine hız kazandırdığı görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,03 ile tarihi düşük seviyelerdeki görüntüsünü koruyor. Asya piyasalarının da bu hafta itibariyle yavaş yavaş pozitif fiyatlama bölgesine yerleştiği görülüyor. Böylece piyasalarda risk iştahının bir miktar toparlanması ile değerli metal kritik 1600 seviyesi altına sarkma gerçekleştirdi. 

Bir diğer gelişme ise OECD’nin bu yıl korona virüs salgını nedeniyle küresel büyümenin on yıldan fazla bir süredir görülmeyen seviyelere düşeceğine işaret etmesi önemliydi. Bu gelişme piyasalarda bir miktar tedirginlik oluştururken, FED ve ECB haricinde de BOJ tarafından da gelen piyasalara gerekli desteğin verilebileceği sinyali piyasaları rahatlatıyor. Bugün ise G-7 ülkeleri maliye bakanlarının koronavirüs salgını ile ilgili alınabilecek önlemler üzerine görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in de katılacağı bu görüşmeden çıkacak olan kararlar piyasaların seyri açısından kritik önem taşıyor. 

Dolar tarafına bakacak olursak, zayıf görüntüsünü Fed’e yönelik faiz indirim beklentisinin artması ile güçlendirdiği görülüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki tarihi düşüş ve Dolar endeksinde zayıf fiyatlamaya rağmen piyasalardaki rehavetin olumlu yönde evrilmesi ile Ons Altın fiyatları bu sabah bir miktar satış baskısı altında yer alıyor. Ancak 1600 seviyesi değerli metalin yön tayini açısından önemli. Özellikle gündeme gelebilecek bir olumsuz haber akışı tekrardan 1600 seviyesi üzeri kapanışlar değerli metali 1625 direncine taşıyabilir. Ancak aksi senaryoda aşağıda Ons Altın’ın 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1570 noktasını önemli bir destek eşiği olarak izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>