Günün En Çok Değer Kazananı Dow Jones Oldu

Küresel piyasalarda merkez bankalarından gelen destek mesajı ile artan iyimserlik endekslerin günü oldukça kazançlı geçirmesine neden oldu. Özellikle Fed Başkanı Powell’ın korona virüsü riskinin ekonomi üzerinde risk oluşturduğunu belirtmesi sonrasında Fed’in Mart ayı toplantısına ilişkin 50 baz puanlık faiz indirim beklentisi doğdu. Bu beklenti ile Dow Jones endeksi yüzde 5,1 artışla ABD endeksleri içerisinde en çok değer kazanan endeks olarak dikkat çekerken,  S&P500 ve Nasdaq endeksi ise yaklaşık yüzde 4,5 artışla günü tamamladı. Avrupa Endeksleri içerisinde karışık bir seyir izlenirken, Asya piyasalarında da Japonya hariç yükselişlerin yoğunlaştığı görülmekte. 

Korona virüs salgınına ilişkin Avrupa ve diğer bölgelerin can kaybındaki ve vaka sayısındaki artışa karşın, tedavi çalışmalarının sonucu olarak aşı konusunda yol katedildiğinin açıklanması ile piyasalardaki iyimserlik arttı. Özellikle bu kanı ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in aşı konusunda 6 haftaya kadar gelişme sağlanabileceğini belirtmesi sonrasında güçlendi. 

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise  virüs salgınının ekonomiye verdiği zarar konusunda gerekli önlemler almaya hazır olduklarını açıkladı. Japonya Merkez Bankasından piyasayı likidite yönünden destekleyecek hamlenin gelmesi sonrasında dünya genelinin korona virüsü endişelerine ilişkin kayıtsız kalmadığı kanıtlanmış oldu. 

Merkez Bankası başkanlarının öncülüğünde gerçekleşen G7 telekonferansında ise mali araçlar dahil olmaz üzere gerekli aksiyonların alınması için hazır olunduğu açıklandı. Merkez Bankalarının görevlerini yerine getirerek korona virüsünün yaratacağı olumsuz etkileri bertaraf etmek için finansal sistemin direnci ve fiyat istikrarı korunarak büyüme görünümünün destekleneceği belirtildi. Dünya genelinin korona virüs riskine karşı işbirliği içerisinde olmasının akabinde piyasalardaki risk iştahı bir miktar daha beslendi. 

Dow Jones endeksinin ayrıntılarına değinecek olursak, bilgi teknolojisi sektörü günün en çok değer kazanan sektörü olarak ayrışırken, artışlarında en zayıf kalan sektör temel maddeler sektörü olarak yer aldı. Hisse performansları içerisinde ise Apple, UnitedHealth ve Boeing hisselerinde meydana gelen toparlanmanın endeks kazançlarını arttırdığı görülmekte. Dow Jones endeksinin teknik görünümünde ise 24.715 seviyesine varan oranda yaşanan düşüşlerin bu seviyeden aldığı destekle tekrardan 26.700 seviyesi üzerine tırmandığı görülüyor. Endeksin yükseliş potansiyelinin devamını ise 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 27.241 direnci çerçevesince takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>