Gram Altın Fiyatlarındaki Gevşeme Geçici Mi?

Fed Başkanı Powell’ın korona virüsü salgınının ekonomiler üzerinde risk oluşturduğuna değinirken, Fed’in bir sonraki para politikası toplantısında faizleri indirerek piyasaları destekleyeceğine ilişkin artan beklenti sonrasında piyasalardaki risk iştahı bir miktar toparlanma gösterdi. Böylece Ons Altın fiyatlarında yaşanan geri çekilme potansiyeli Gram Altın fiyatlarında da 330,00 seviyesinden 315,00 seviyesine yönelik geri çekilme hareketini beraberinde getirdi. 

Korona virüsü riski tüm dünya ekonomileri üzerinde tedirginliğe yol açarken, ABD’de iki kişinin can kaybına uğramasının salgına ilişkin hazırlıklara hız kazandırdığı görülüyor. Dünya genelinde meydana genel risk iştahındaki bozulma piyasalarda ciddi satış baskısına yol açarken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde 1,10 seviyesi altına varan tarihi düşük seviyelerin test edildiğini görüyoruz. Altın’da meydana gelen ani yükseliş potansiyeli yerini bir miktar gevşemeye bırakırken, gümüş fiyatlarında da bir miktar geri çekilmelerin yaşandığı görülmekte. Ancak diğer bir güvenli liman enstrümanı olarak dikkat çeken Japon Yeni’nde ise yaşanan değer kazançları dikkat çekiyor. 

Dolar/TL fiyatlamalarına bakacak olursak, 6,25 seviyesine yönelik ataklar bir miktar başarısız kalırken, kurun Türk Lirası üzerinde artan tansiyon ile yukarı yönlü gitme eğilimini korumaya devam ettiği görülüyor. Geçtiğimiz hafta açıklanan veride ise 2019 yılı dördüncü çeyrek büyüme verisinin yüzde 1,9 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşmesinin kısa süreli de olsa olumlu etkisi hissedildi. Dolar varlıkları ise Fed’e yönelik faiz indirim beklentilerinin artması ile hafif geri çekilme potansiyeli içerisinde yer alıyor. Böylece Dolar/TL’de yükselişlerin bir miktar sınırlı kalması ile Gram Altın fiyatlarında 325,00 seviyesi üzeri atakların şuan için güçlü olmadığı görülmekte. 

Gram Altın’ın daha önce rekor bir yükseliş seviyesi olarak izlediğimiz 330,00 direnci üzerine yerleşmesi durumunda alım potansiyelinin 340,00 direnci ile artarak devam etmesi beklenebilir. Ancak Ons Altın fiyatlarında yaşanan hafif geri çekilme ile 315,00 seviyesine dek gevşeyen değerli metalde ana destek noktası olarak bu seviye güncelliğini korumakta. Olası yukarı yönlü atakta ise değerli metalin öncelikli olarak 325,00 direnci üzeri kapanışlarında kalıcı olması gerekiyor .


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>