Dolar/TL 6,25 Seviyesinden Hafif Gevşiyor

Geçtiğimiz haftayı ciddi satış baskısı ile geçiren piyasalar yeni haftaya ılımlı bir görüntü ile başladı. Fed Başkanı Powell’ın korona virüs riskinin ekonomiler üzerindeki risk oluşturacağına değinmesi sonrasında merkez bankalarından gelecek olan destek hareketine ilişkin beklentilerin artması piyasalarda bir miktar toparlanma hareketi yarattı. Dolar tarafı ise Fed’in faizleri indirme ihtimaline bağlı olarak geri çekilme potansiyelini korurken, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,10 altı ile tarihi düşük seviyelere geri çekildiği görülüyor. Bu gelişmenin de piyasalardaki güvenli liman talebinin korunmaya devam ettiğine ilişkin katalizör ürettiğini görüyoruz. ABD’de açıklanan makroekonomik verilere bakacak olursak ise PCE fiyat endeksinde beklentiler karşılanamazken, Michigan tüketici endeksinin beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleştiği görülmekte. 

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde İdlib saldırısı ile 33 askerin yaşamını yitirmesi sonrasında yurtiçi piyasalarda azalan risk iştahı Türk Lirası varlıkları üzerindeki değer kayıplarını tetiklemişti. Ancak 6,25 seviyesine yönelik ataklar içerisinde yer alan kurun yeni haftaya bir miktar geri çekilme potansiyeli içerisinde başladığı görülüyor. Diğer taraftan Türkiye’nin mülteci politikasını değiştirerek sınır kapılarını açması sonrasında Avrupa ile yeni bir sınır krizini de beraberinde getirdi. Türkiye İdlib’da yaşanan üzücü saldırı sonrasında hafta sonu İdlib’e yönelik operasyon başlattığını duyurdu. Bir diğer önemli gelişme ise dörtlü zirve toplantısı iptal edilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 5 Mart tarihinde görüşme gerçekleştireceği  açıklandı. 

Haftanın son işlem günü açıklanan Türkiye ekonomisi 2019 yılı büyüme verisi yüzde 0,9 ile beklentilerin üzerinde geldi. Çeyreklik bazda ise bu rakam yüzde 6,0 ile bir önceki çeyreğe oranla genişleme kaydetti. 

Bu gelişmelerin akabinde Dolar TL’de 6,18 seviyesi altı fiyatlamaların oluşması durumuna bağlı olarak geri çekilmelerin 6,10 seviyesini test etmesi beklenebilir. Ancak bu senaryo yurtiçinde devam eden siyasi tansiyon nedeniyle pek güçlü değil. Kurda kalıcı bir yön değişiminden söz etmek için ise 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 6,00 seviyesini ana destek noktası olarak takip ediyoruz. Ancak yeni bir yükseliş eğilimi senaryosunda 6,25 seviyesi üzeri kapanışların gündeme gelmesi halinde ise 6,30 direnci ile alım potansiyelinin hız kazanabileceğini düşünüyoruz. 


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>