GBPUSD Paritesi 1,2850 Seviyesi Üzerinde Tutunuyor

Haftanın en önemli gündemini oluşturan korona virüs salgını piyasa fiyatlamaları üzerinde etkili olurken, GBPUSD paritesi haftayı 1,30 seviyesinden yaşadığı aşağı yönlü ivmelenme ile 200 günlük hareketli ortalama seviyesi üzerinde bitirdi. Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki müzakerelerin Pazartesi günü Brüksel’de başlayacağına ilişkin oluşan haber akışı Sterlin tarafında pozitif fiyatlama yaratırken, Avrupa Birliği Baş Müzakerecisi Barnier’in açıklamaları sonrasında paritede aşağı yönlü eğilim oluştu. Barnier, ikili arasındaki görüşmelerin çetrefilli olacağını belirtirken, anlaşma sağlamak için vaktin sınırlı olduğuna dikkat çekti. 

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney ise İngiltere’de yayılan korona virüs salgını kaynaklı oluşabilecek bir ekonomik zarara ilişkin hazırlıklı olunması gerektiği çağrısında bulundu. Carney, ekonomide oluşabilecek gerilemeye ilişkin daha önce bir tespit çalışmasında bulunduklarını ancak virüs salgınının ekonomiye olan etkisinin ne şekilde olacağının belirsizliği koruduğunu belirtti. BOE Başkan Yardımcısı Cunliffe ise zayıf enflasyon ibarelerine dikkat çekerken, şirket karlılıklarında zayıflama meydana gelebileceğine işaret etti. 

Fransa’nın Avrupa Dışişleri Bakanı ise İngiltere’nin ayrılma anlaşmasını çiğnememesini sapğlamak için uyanık olacaklarını açıkladı. Ayrıca Bakan, İngiltere ile 2020 yılı sonuna kadar anlaşmanın sağlanacağına ilişkin iyimser beklentiler içerisinde olduğunu belirtti. 

ABD tarafına bakacak olursak, açıklanan verilerin yanı sıra küresel risk iştahında meydana gelen zayıflama ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde yaşanan tarihi düşüş hareketi nedeniyle değer kayıplarını bir miktar arttırdığı görülmekte. Dolar’da meydana gelen hafif değer kaybı ile GBPUSD paritesinde geri çekilmelerin bir miktar sınırlı kaldığını görüyoruz.

GBPUSD paritesinin ise kısa vadeli görünümde koruduğu aşağı yönlü eğilimin devamında 1,28 seviyesi altı yapacağı kapanışlar büyük önem taşıyor. Bu seviye altı fiyatlamaların oluşması durumunda paritede 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 1,27 desteğine yönelik ataklar sıklaşabilir. Aksi senaryoda ise oluşabilecek bir toparlanma hareketinde paritenin 1,30 direncini aşmadan alım potansiyelini arttırması zor görünüyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>