EURUSD’de 1,10 Seviyesi Aşıldı

Haftanın dördüncü işlem gününde ABD piyasalarının geneli yüzde 4,0’ün üzerinde değer kaybı elde etti. Korona virüsü salgınına yakalanan vaka sayısının gün be gün artmasıyla küresel ekonomilerin üzerinde yaratacağı tahribata ilişkin endişeler artmaya devam ediyor. Korona virüs salgınına ilişkin endişeler nedeniyle endekslerde ciddi geri çekilme hareketine neden olurken, piyasaların 2008 finansal krizinden sonra en kötü haftasını yaşadığına ilişkin görüşler paylaşılıyor. Avrupa piyasaları da salgının Euro Bölgesi geneline yayılması ile  günü sert bir düşüşle tamamladı. Bu gelişmelerin akabinde EURUSD paritesinin bu sabah itibariyle yüzde 0,9 artışla 1,10 seviyesi üzerine tırmandığını görüyoruz. 

ABD tarafına bakacak olursak, 2019 yılı dördüncü çeyreğinde ülkenin yüzde 2,1 oranında büyüme gerçekleştirdiğini görüyoruz. Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise 219 bin kişi seviyesine yükseldi. ABD’de askıdaki konut satışları ise Ocak ayında yüzde 5,2 oranında artarak beklentilerin oldukça üzerinde geldi. Ocak ayında görülen bu artış son 2 yılda kaydedilen en yüksek ikinci yükseliş olarak ön plana çıkarken, ABD’de dayanıklı tüketim malı siparişleri, Ocak ayında aylık yüzde 0,2 azalışla 246,2 milyar dolara gerileyerek ekonomiye dair negatif bir tablo çizdi.  

Siparişlerin Ocak ayında düşüş göstermesinde daha çok otomobil ve askeri uçaklara yönelik siparişlerin azalması etkili oldu diyebiliriz. Chicago Fed Başkanı Charles Evans, korona virüs riskinin etkisiyle Fed’in büyüme beklentisini veya faiz oranlarını düşürmesinin oldukça erken olduğunu belirtti. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ise ECB’nin koronavirüs salgınını çok dikkatli izlediğini ve henüz para politikası tepkisi gerektireceği aşamada olmadığını belirtti. Lagarde, virüs riskini daha çok enflasyonu etkileyecek katalizörler çerçevesinde izlediklerini belirtti. 

ABD’de açıklanan makroekonomik verilerin eşliğinde Dolar varlıkları üzerinde meydana gelen zayıflığın akabinde ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,24 seviyesine geriledi. Dolar varlıklarında meydana gelen bu tansiyonun  akabinde hafta genelini yukarı yönlü ataklarla geçiren paritede 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi aşılarak 1,10 seviyesine yönelik atakları beraberinde getirdiği görülmekte. Bu eğilimin devamında ise parite açısından önem arz eden 100 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 1,1030 direncini öncelikli olarak takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>