PETKIM- PEGASUS-TEKNOSA-KARDEMİR- HİSSE TEKNİK ANALİZ

PETKIM:
En çok dikkat çeken hisselerden olan Petkim’de 3.5 yıllık üçgensel yapı yukarı yönlü kırılmasının ardından yükseliş eğilimi hızlanarak yeni bir yükseliş kanalı oluşturdu. Ancak hissenin teknik olarak 4.15 seviyesini geçmekte zorlandığını görüyoruz. Petrol fiyatlarının geri çekilmesi hisse için olumlu haber olarak ön plana çıksada hissenin borsalardaki satıştan etkilendiğini izliyoruz.
 
Teknik olarak baktığımızda kanal dibi olan 3.82 seviyesine gerileyen hissede bu seviyenin kırılması halinde önce 3.66 ve arkasından 3.33 desteğine kadar düşüş görülebilir. Yukarıda ise 4.00 seviyesinin üzerinde önce 4.15 ve arkasından kanal tepesi olan 4.43 direncine doğru yükseliş yaşanabilir. Hissede 3.82 kırılmadığı sürece yükseliş eğiliminin devam etmesini bekliyoruz. 

PEGASUS:

2016 Temmuz ayında başlayan 3.5 yıllık yükseliş trendi devam ediyor. Ancak hissenin 3.5 yıllık trendin tepe noktasına ulaştıktan sonra kar satışları yaşadığını görüyoruz. Hissede her ne kadar petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklı maliyetlerde ucuzlama görülsede dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgını nedeniyle uçak seferlerinin iptal olması turizmde görülen geri çekilme vs. nedenlerle satış gelirlerinin azalmasından kaynaklı düşüşünü devam ettirmekte.
Teknik olarak baktığımızda 61.00 desteğinin kırılması halinde 55.75 desteğine kadar satışın devamını bekleyebiliriz. Yukarıda ise 66.95 direncinin üzerinde önce 72.55 ve arkasından 76.35 seviyesine kadar alımlar görülebilir. Hisse de 72.55 seviyesini alımların güçlenmesi için önemli bir bölge olarak görüyoruz.
 
TEKNOSA:
Son günlerde Teknosa’daki borca batıklık konuşuluyor. Yönetimin zorunlu olarak TTK 376 yani ‘borca batıklık’ açıklaması yapmasının ardından Teknosa markasına 315 milyon lira değer biçilerek özsermayesi artıya geçirilmeye çalışıldı ama bu kafalardaki soru işaretlerini artırdı. Çünkü yaşanan gelişmelere baktığımızda önce geçen yılın sonuna doğru Çiğdem Sabancı Bilen’e ait 3.2 milyon adet Teknosa payının satışı ve arkasından Dilek Sabancı’nın ortak satışı yaptığın açıklaması hissedeki baskıyı giderek artırmakta. 
 
Hissede satış baskısı sürerken haftalık ve aylık bazda çok kritik destek olan 6.51 seviyesine gelmiş bulunuyoruz. Bu seviyenin altında görülecek haftalık ve aylık bazda kapanışlar hissede daha sert satışlara işaret edebilir. 6.51 desteğinin altında önce 5.71 ve arkasından 4.62’ye doğru geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda ise 7.40 seviyesinin kırılması halinde tekrar alış baskısı başlayacağı gibi önce 8.15 ve arkasından 8.92 denenebilir.
 
KARDEMİR:
2019 yılı Ekim ayında yükseliş trendi başlatan hisse 3 ay  yaklaşık olarak % 60 kadar yükseliş yaşamasının ardından yükseliş trendini kırarak aşağı yönlü kanal hareketine yöneldi. Kardemir platina ile yassı çelik üretimine başladığını duyurdu. Kardemir’in 2020 için 25K ton hedefi 2,400K ton toplam satış tahminlerinin %1’ine tekabül etmesi nedeniyle her ne kadar piyasada olumlu algılansa da borsalarda var olan satış baskısı hisseyi de etkisi altına almış durumda.
 
Teknik olarak baktığımızda 2.77 desteğinin kırılması halinde önce kanal dibi olan 2.59 ve arkasından 2.45 seviyesine kadar geri çekilebilir. Yukarıda ise kanal tepemiz olan 2.92’nin kırılması halinde önce 3.18 ve arkasından 3.87 direncine doğru alımlar görülebilir.

Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>