GBPTRY Yükselen Kanalın Alt Bandına Tutunuyor

İngiltere, Avrupa Birliği ile serbest ticaret müzakerelerine Pazartesi günü Brüksel’de başlayacağını duyururken, Sterlin tarafında hareketlenme meydana gelirken, bugün Avrupa Birliği’nin (AB) baş müzakerecisi Michel Barnier’in açıklamaları sonrasında paritede yükselişler bir miktar hız kesti. Barnier, Avrupa Birliği ile İngiltere arasındaki ticaret müzakerelerinin çetrefilli olacağını belirtirken, anlaşma sağlamak için vaktin sınırlı olduğunu dile getirdi. Ayrıca Barnier adil bir rekabetçiliğin olmaması durumunda Avrupa Birliği’nin İngiltere piyasasına girişine izin vermeyeceğinin de altını çizdi. Diğer taraftan İngiltere Başbakanlık Sözcüsü dün İngiltere’nin öncelikli hedefinin 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle ekonomik ve politik bağımsızlığını yeniden yapılandırmak olduğunu açıkladı.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe ise ülke ekonomisi açısından zayıf enflasyon görünümünün risk olduşturduğuna değinirken, İngiltere’de bulunan şirketlerin karlılığında bir daralma yaşanabileceğini öngördüklerini belirtti. Bu açıklama sonrasında Sterlin tarafında oluşan tansyon ile paritenin 8,00 seviyesine yönelik ataklarında bir miktar başarısız olduğu görülmekte.

Yurtiçine bakacak olursak,  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti sonrasında Türk Lirası üzerindeki tansiyon pek fazla değişmezken, bu sabaha TL’nin gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı zayıflığını arttırdığı görülmekte. Diğer taraftan Moody’s, TCMB’in geçen hafta faizleri aşağı çekmesinin büyük olasılıkla yatırımcı güvenini zayıflatacağına ilişkin açıklamada bulundu.  İdlib konusu ile ilgili olarak gerçekleşecek olan Dörtlü Zirve merakla beklenirken, korona virüsü ile ilgili endişeler küresel risk iştahını zayıflatırken bu gelişmenin gelişmekte olan ülkeler üzerinde baskı unsuruna yol açtığı görülmekte. 

GBPTRY paritesindeki teknik görünüme değinecek olursak, 8,00 seviyesine yönelik ataklarında bir miktar zayıf kalan  paritede yükselişlerin 8,13 direnci ile artarak devam etmesi beklenebilir. Bu seviye orta vadeli önemli bir direnç geçiş noktası olarak ön plana çıkarken, bu seviye üzerinde paritede bir sonraki hareket alanı olarak 8,30 direncini takip ediyoruz. Aksi senaryoda aşağıda olası bir geri çekilme potansiyeline bağlı olarak 7,85 desteğini izliyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>