DAX Endeksi’nde Yön Değiştirme Çabası

Korona virüsü ile ilgili olarak riskler devam ederken, Çin dışındaki ülkelerde meydana gelen can kaybının giderek artması piyasalardaki risk iştahını bozmaya devam ediyor. Aynı şekilde ABD tarafında da korona virüsüne ilişkin tedirginliklerin arttığı görülüyor. ABD ekonomisi açısından önem arz eden büyük şirketlerden gelen açıklamaların da piyasalardaki endişeleri bir miktar tetiklediği söylenebilir. Piyasalardaki azalan risk iştahı endeksler üzerindeki etkisini hissettirirken, bu sabah ABD vadelileri yüzde 1,5’e yakın oranda değer kaybı içerisinde yer alıyor. Çin tarafında vakalarda bir hız kaybı yaşandığı dikkat çekerken, dün Asya piyasalarında hafif toparlanma hareketi meydana geldi. 

Avrupa endekslerinde ise satışlar bir miktar hız keserken, DAX endeksi günü yüzde 0,12 değer kaybıyla 12775 seviyesinde sonlandırdı. Korona virüsü vakalarının İtalya’da gösterdiği artışın Avrupa endekslerindeki satıcılı görünümün sürmesine yol açtığı görülüyor. Endeks içerisinde temel tüketim sektöründe yaşanan yüzde 1’lik azalışın endeks performansını etkilediği görülüyor. Bu kaybı yüzde 0,8 azalışla endüstri sektörü ve yüzde 0,6 azalışla gayrimenkul sektörünün takip ettiğini görüyoruz. Şirket olarak baktığımızda ise endeks içerisinde en iyi performans gösteren şirketler olarak yüzde 1,7 ile Daimler, yüzde 1,6 ile Continental ve yüzde 1,2 ile BMW’nin ilk sıralara yerleştiği görülmekte. Sağlık sektörü ise yüzde 1,5 artışla günün dikkat çeken pozitif performansları arasında yer aldı.  

Endeks 2019 Ocak ayından bu yana görülen en düşük seviyeye gerilemesi ile geri çekilmelerine hız kazandırsa da 12.500 seviyesinde yönünü yukarı çevirdi. Almanya tarafı makroekonomik açıdan bir miktar sakin olsa da küresel ekonomilerin korona virüs riskinden olumsuz yönde etkileneceğine ilişkin oluşan beklentiler ile satışlarına hız kazandırdığı görülüyor. 2019 yılı boyunca resesyon riski ile karşı karşıya kalan endekste bu sabah 200 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 12.770 noktasını zorladığı görülüyor. Bu seviye üzeri kapanışın gündeme gelmesi halinde endeksin yükselişlerine 13.000 direnci ile hız kazandırması beklenebilir. Ancak aksi senaryoda 12.500 seviyesi ile DAX endeksinde satışların hız kazanacağını düşünüyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>