ECB’den Ek Parasal Tedbir Sinyali

Korona virüs salgınının küresel piyasalarda yarattığı satış dalgası devam ederken, Çin’de hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 717’ye yükseldi, İtalya’da bu rakam 16 kişiye, İran’da ise 19 kişi seviyesine yükseldi. Ayrıca bugün itibariyle Brezilya ve Yunanistan’da da ilk korona virüs vakasının tespit edildiği açıklandı.  Avrupa Merkez Bankası (ECB) ise küresel salgın senaryosunda ek parasal tedbirlere başvurabileceğine yönelik açıklamada bulundu. Ayrıca Avrupa Birliği, yeni tip korona virüs salgınıyla mücadele için 230 milyon Euro’luk yardım paketini kabul ettiğini açıkladı. Bu gelişmelerin akabinde endekslerdeki satış baskısı yakından hissedilirken, Dolar endeksi dün tüketici güveni verisinde meydana gelen zayıflığın akabinde bir miktar değer kaybı içerisine girdi. Böylece Euro tarafının avantajlı konuma gelmesi ile EURTRY paritesinde 6,70 seviyesi üzerine varan oranda yükselişlerin yaşandığını görüyoruz. 

ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri ise yüzde 1,30 ile tarihi seviyelere gelirken, Dolar tarafındaki geri çekilmeler bir miktar daha sınırlı. İngiltere Başbakanlık Sözcüsü’nden gelen Avrupa Birliği ile müzakerelere Pazartesi günü başlanacağının duyurulması sonrasında Euro tarafında tansiyonun bir miktar azaldığını görüyoruz.

Yurtiçi fiyatlamalarda ise TCMB Para Politikası Toplantı özetinde ise enflasyon beklentilerindeki olumlu görünümün korunduğuna ilişkin ibareler dikkat çekerken, jeopolitik risklerin yakından izlendiğine işaret edildi. İdlib gelişmeleri ile ilgili olarak 5 Mart tarihinde gerçekleşecek olan Dörtlü Zirvesi Türk Lirası tarafındaki hareketlilik açısından önemli. Ancak genel hatlarıyla Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde Dolar’a karşı zayıflığını korumaya devam ettiğini görüyoruz. 

Teknik görünümde, EURTRY paritesinde korunan yükseliş eğiliminin 6,70 direnci üzerine yerleşmesi halinde paritedeki alımların 6,80 ve 6,87 direnç seviyelerine dek sürmesi beklenebilir. Özellikle daha önce test edilen kritik bir direnç noktası olarak ön plana çıkan 7,00 seviyesinin geçilmesi paritede tekrardan rekor yükseliş hareketine yönelik hareketleri destekleyebilir. Olası bir zayıf Euro, güçlü Türk Lirası senaryosuna bağlı olarak ise oluşabilecek geri çekilmelerde 6,65 ana destek noktamız olma görevini koruyor.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>