BİST100 Endeksi 114.000 Seviyesini Kırar Mı?

Küresel piyasalarda devam eden korona virüs salgını etkisi ile piyasalardaki risk iştahı zayıf kalmaya devam ediyor. Çin’de korona virüs salgınında ölenlerin sayısı 2 bin 717 kişiye yükselirken, İtalya’da yeni tip korona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 11 kişiye yükseldi. ABD borsalarında satış dalgası yakından hissedilirken, S&P500 endeksi son beş yılın en büyük düşüşünü kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise tarihi düşük seviyeleri test ederken, piyasalardaki güvenli liman talebinin arttığını görüyoruz. Virüsün Güney Kore, İran ve İtalya’da da can kaybına yol açmasının, salgının ekonomiye etkilerinin tahminlerden daha fazla olacağına yönelik oluşturduğu sinyal ile piyasalardaki endişelerin arttığı görülmekte. Tedavi yöntemi konusunda hala çalışmalar sürüyor ancak aşının bulunduğuna ilişkin oluşan spekülatif haber akışının piyasalardaki etkisinin oldukça sınırlı kaldığını görüyoruz. Bu gelişmelerin akabinde BİST100 endeksinin ise yüzde 0,4 azalışla günü 114.365 seviyesi sınırında kapadığı görülmekte. 

Ancak bu sabah Asya piyasaları hafif toparlanma eğilimi içerisinde yer alırken, ABD vadelileri ise yüzde 0,5 gibi bir oranda artıda yer alıyor. Dün yurtiçinde Türkiye’ye iniş yapan Tahran uçağında olası bir korona virüs riski piyasalardaki tedirginliği arttırmıştı. Ancak bu sabah Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün karantina altına alınan THY’nin İran uçağındaki yolcu ve mürettebatta şu ana kadar koronavirüse rastlanmadığını açıkladı. İdlib gelişmelerine bağlı olarak ise 5 Mart tarihinde gerçekleşecek olan Dörtlü Zirve’den çıkacak olan karar yurtiçi fiyatlamalar açısından büyük önem taşıyor. TCMB Başkanı Murat Uysal ise Bursa Ticaret ve Sanayi Odası toplantısında yapmış olduğu açıklamasında küresel ekonomilere ilişkin olarak son dönemde küresel büyüme üzerindeki risklerin azalmış olduğunu ancak virüs salgını ile ilgili risklerin yakından izlendiğini vurguladı. 

BİST100 endeksinin teknik görünümünde 114.000 seviyesine dek meydana gelen düşüşlerin bu seviyeden gelen bir atakla yükselişlerine ancak 50 günlük üssel hareketli ortalama seviyesi olan 116.730 direnci üzeri kapanışla hız kazandırması beklenebilir. Ancak endekste kalıcı yön değişimi açısından 120.000 direnç seviyesi üzeri kapanışları takip ediyoruz. Küresel piyasalardaki zayıflığın artmasına bağlı olarak 114.000 seviyesi altı kapanışların ise 112.000-110.000 destek seviyeleri ile düşüşlere hız kazandırması beklenebilir.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>