Ons Altın’da Yön Değişiyor Mu?

Cuma günü ABD imalat ve hizmet PMI verileri beklentilerin oldukça altında kalması ile Dolar varlıkları üzerinde meydana gelen değer kaybı oldukça sınırlı oldu. Ayrıca ABD endeksleri haftayı yüzde 1 oranında bir değer kaybı ile sonlandırmıştı. Ancak yeni haftada Çin dışında İtalya ve İran’da can kaybına yol açan korona virüs salgını sonrasında piyasalarda azalan risk iştahı endekslerin günü oldukça satıcılı bir görünüm ile kapamasına yol açtı. ABD’de endeksler yüzde 3’ün üzerinde değer kaybederken, Avrupa piyasalarında da ciddi satışlar meydana geldi. ABD 30 yıllık tahvil faizleri ise tarihi düşük seviyelere geri çekilirken, ABD 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,37 ile güvenli limanlara olan talebin oldukça arttığına işaret etti. Bu gelişmeler Ons Altın’da 1680 seviyesi üzerine varan oranda değer kazanımına yol açtı ancak haftanın ilk işlem günü Çin’in tedavi için gerekli aşıyı bulduğuna ilişkin oluşan spekülatif haber değerli metalin kazançlarını bir miktar geri vermesine yol açtı. 

Çin’den gelen teşvik paketleri endeksler üzerinde pozitif etki yaratırken, haftanın ilk işlem gününde dünya genelinde satıcılı bir seyir hakimdi. Piyasalardaki bu negatif havayla birlikte altın ve diğer güvenli liman enstrümanlarında yukarı yönlü eğilim yoğunluk kazanırken, Ons Altın fiyatı, Şubat 2013’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştı. Ancak bu sabah 1650 seviyesi altına sarkma gerçekleştiren Ons Altın’da aşağı yönlü eğilim bu seviye altı kapanışların sıklaşmasına bağlı olarak artabilir. Bu bağlamda Altın fiyatları açısından bu geri çekilmenin ivmesi büyük önem taşıyor.

Yeni sabah Fed’e yönelik artan faiz indirim beklentilerinin bir miktar Dolar tarafında soluklanma hareketine yol açtığı görülmekte. ABD 10 yıllık tahvil faizleri hala zayıf ancak ABD vadelilerinde bir toparlanma hareketi yaşandığı görülüyor. Böylece değerli metalin geri çekilmelerine hız kazandıraması durumunu 1625 desteği çerçevesince takip ediyoruz. Özellikle fiyatların 1650 seviyesi altında kalması Ons Altın’da satıcılı görünümün bir müddet devam etmesine yol açabilir. Ancak olası bir yukarı yönlü atakta yükseliş ivmesinin tekrardan yoğunlaşmasını 1675 direnci ile artacağını düşünüyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>