Dow Jones Endeksi Küresel Risk İştahındaki Zayıflamadan Nasibini Aldı

Küresel piyasalar, yani haftaya korona virüs salgınına yönelik endişelerin artması ile oldukça satıcılı başlarken, Dow Jones endeksinde kayıpla  yüzde 3,6 azalışla 1.000 puanın üzerinde gerileyerek 27.960 puan seviyesine düştü. Çin’de korona virüs salgınında hayatını kaybedenlere bir de İtalya ve İran’ın eklenmesi ile piyasalardaki risk iştahı oldukça olumsuz etkilendi. Salgının küresel ekonomiler üzerinde yaratacağı olumsuzluğun beklentilerin üzerinde olacağına ilişkin beklenti endekslerdeki satış baskısını destekledi. Diğer taraftan geçtiğimiz haftanın son işlem gününde imalat PMI rakamı 50,8 ile son 6 ayın en düşük seviyesine gerilemişti. Ayrıca hizmet PMI rakamı da eşik seviye olan 50,0’nin altına gerileyerek ABD ekonomisine ilişkin negatif bir tablo çizdi. Bu gelişmelerin akabinde ABD’de endeksler haftayı yüzde 1’in üzerinde değer kaybıyla bitirmişti ancak dünkü satışlar yüzde 3’ü aştı. 

Piyasalarda azalan risk iştahı ile güvenli limanlara olan talebin artması sonrasında ABD 30 yıllık tahvil faizleri yüzde 1,83 ile tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi. Bu gelişmelerin akabinde Dow Jones endeksinde 30 hissenin tamamında geri çekilme potansiyeli yaşandığı dikkat çekerken, Verizon hisseleri yüzde 0,4 düşüşle en iyi performans gösteren şirket olarak dikkat çekti. Ancak UnitedHealth Group, Apple ve Boeing hisseleri endeksin aşağı yönlü eğilimine hız kazandırdı. Bugün ise Macy’s ve Home Depot’un 2019 yılı son çeyreğine ilişkin bilançolarının beklentilerin bir miktar üzerinde gerçekleşmesinin endeks tarafında pozitif fiyatlama etkisi hissedilebilir. 

Sektörel bazda bakacak olursak, endeksi aşağı yönlü tetikleyen yegane sektörün sağlık sektörü olduğunu görüyoruz. Bu olumsuz görüntüyü, temel maddeler ve bilgi teknolojisi sektörü takip ediyor. Dow Jones endeksinin teknik görüntüsüne değinecek olursak, 100 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 28.055 seviyesi altına gerileyen endekste düşüşlerin 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 27.223 desteği ile hız kazanması beklenebilir. Ancak önemli bir destek konumunda bulunan 27.700 seviyesinden yaşanabilecek dönüşlerde ise ana direnç noktası olarak 50 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 28.800 seviyesini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>