Gram Altın Rekor Üzerine Rekor’a Koşuyor

Ons Altın fiyatları korona virüs salgınının Çin dışında diğer ülkelerde de can kaybına yol açmasıyla yükselişlerine ani bir hız kazandırdığı görülmekte. Korona virüs salgını bir süredir piyasalardaki tedirginliğin yegane sebebi olurken, hala somut bir tedavi yönteminin bulunamamasıyla salgına maruz kalan kişilerdeki can kaybının artması piyasalarda satış baskısına yol açtı. Asya piyasalarında görünüm oldukça satıcılı iken, ABD vadelilerindeki geri çekilme potansiyelinin dikkat çektiği görülmekte. Ayrıca ABD’de Apple, Amazon, Google ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinde satışların yüzde 2 seviyesini aştığı görülmekte. Bu gelişmelerin akabinde piyasalarda artan güvenli liman talebi Ons Altın’a olan talebi tetiklerken, bu sabah ABD 30 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1,83 ile tarihi düşük seviyeleri test ettiği görülüyor. Tahvil fiyatlarında meydana gelen bu artış ABD 10 yıllık tahvil faizlerini yüzde 1,40 seviyesi altına taşırken, ABD 2 yıllık tahvil faizlerinin ise yüzde 1,26 seviyesine gerilediği görülmekte. Bu gelişme Altın fiyatlarındaki yükselişi desteklerken, Dolar endeksindeki güçlü duruşun yükselişler üzerinde bir miktar baskı unsuru oluşturduğu söylenebilir. 

Haftanın son işlem günü ABD’de açıklanan imalat ve hizmet PMI rakamındaki zayıflığa rağmen Dolar tarafında meydana gelen geri çekilme hareketi oldukça sınırlı oldu. Dolar endeksi 99,9 ile son 3 yılın en yüksek seviyesini test ederken, bu fiyatlamanın Dolar/TL fiyatlarında da ani alım potansiyelini tetiklediği görülmekte. Ancak Ons Altın ile ters korelasyon içerisinde yer alan Dolar endeksindeki bu harekete rağmen kazancına 300,00 dolar seviyesi üzeri kapanışla hız kazandıran Gram Altın’da tarihi rekor seviyelerin gündeme geldiği görülüyor. 

Gram Altın fiyatlarındaki yükseliş eğiliminde, risk algısını artıran en önemli katalizörü koronavirüs salgını ancak Dolar/TL’nin bu sabah yükseliş eğilimi içerisinde yer almasının da katkısı oldukça büyük. Türk Lirası İdlib gelişmelerine bağlı olarak bir miktar zayıf, Dolar’ın gelişmekte olan ülke para birimlerinin geneli üzerinde baskısı yakından hissediliyor. Rekor düşük seviyelerdeki tahvil faizi getirilerinin de değerli metalin yükselişini desteklediği görülmekte.

Fed ve ECB başta olmak üzere küresel merkez bankalarından gelen faiz indirim sinyalleri sonrasında  dünya ekonomilerindeki aktivitelerin zayıfladığına işaret edilmesi Altın fiyatlarının yeni yıla alıcılı bir seyir ile başlamasına yol açmıştı. Korona virüsü riskinin piyasalardaki endişelerin devam etmesine yol açmasıyla 335,00 direnci Gram  Altın’ın ilk geçiş noktası olma görevini taşıyor. Bu seviye üzeri hareketlilikte yükselişlerin 340,00-350,00 direnç bandı arasına yerleşmesi beklenebilir. Diğer taraftan teknik açıdan altın fiyatındaki olası kar realizasyonlarına bağlı olarak 325,00-315,00 destek bandının takip edilebileceğini belirtelim.

Dolar/TL ve Ons Altın Fiyat Karşılaştırması


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>