Dolar/TL’de Yükselişler Hız Kazandı

Yeni haftaya Çin dışında yayılmaya başlayan korona virüs salgını riski ile beraber zayıf başlayan piyasalarda Asya piyasalarındaki satıcılı görünüm dikkat çekici. İtalya’da koronavirüs vaka sayısında meydana gelen artışın akabinde İran’da hayatını kaybeden kişi sayısının 8 kişiye ulaşması ile piyasalardaki risk iştahının oldukça zayıfladığı görülüyor. ABD vadelilerinde ise yüzde 1,5’e varan oranda değer kaybı yaşandığı görülmekte. Ancak Dolar endeksinin ise kazançlı görüntüsünü sürdürmeye devam ettiğini görüyoruz. 

Türk Lirası varlıkları üzerinde faiz indirim kararı ve İdlib gelişmeleri ile beraber meydana gelen geri çekilme hareketi ile Dolar/TL’de 6,13 seviyesine varan oranda yükseliş hareketi gerçekleşmişti. ABD’de haftanın son işlem günü Ocak ayı İmalat PMI rakamı 50,8 ile bir önceki aya oranla daralma kaydetti. Hizmet PMI tarafında ise Aralık ayı rakamı 53,0 seviyesinde iken, Ocak ayı verisinin ise 49,4 ile eşik seviye olan 50,0’nin altına sarkma gerçekleştirdiği görülüyor. Böylece Dolar varlıkları tarafında meydana gelen kısa vadeli geri çekilme Dolar/TL yükselişlerinin bir miktar hız kesmesine yol açtı. Ancak kurun 6,10 seviyesi üzerindeki hareketliliğini sürdürmesi yükseliş potansiyelinin devamı açısından önemli. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise İdlib konusunda Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği görüşmenin akabinde bugün ise Rus heyetinin bu hafta görüşmeler için Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. 

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in ise haftanın son işlem gününde Türkiye notu BB- ve not görünümü ise durağan olarak sabit bıraktığı görülüyor. Böylece bu gelişmenin Türk Lirası fiyatlamaları üzerinde etkisi hissedilmedi. Ayrıca Fitch ekonomik büyümenin güçlü bir şekilde toparlandığına değinirken, Türkiye ekonomisinin 2020 yılı büyüme tahminini 0,8 puan artırarak yüzde 3,9 oranında büyümesini beklediğini açıkladı. Enflasyona ilişkin ise 2020 sonunda yüzde 10,5 ve 2021 yılında ise yüzde 10 seviyesinde öngörüde bulundu.  

Haftanın son işlem gününde ABD’de açıklanan zayıf imalat ve hizmet PMI rakamına rağmen güçlü duruşunu sürdüren Dolar varlıkları ile kurun 6,14 seviyesi üzerinde alıcılı seyrini sürdürdüğü görülmekte. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin genelinde hissedilen bu zayıflığın Türk Lirası üzerindeki tansiyonu tetiklemesi ile kurda yükselişlerin 6,15 direnci ile hız kazanması beklenebilir. Bu seviye üzerinde ise Dolar/TL’nin daha önce dönüş gerçekleştirdiği önemli bir geçiş noktası olarak 6,25 seviyesini takip ediyoruz.


Yorum Yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Yazarken şu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>